Wszczęcie postępowania z urzędu-zawiadomienie
Pytanie:
"Zgłosiłem wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie samowoli budowlanej na sąsiedniej działce w lutym 2008r. PINB nie zawiadomił mnie o wszczęciu postępowania administracyjnego. W grudniu 2009 r. przysłał jedynie zawiadomienie o terminie oględzin. Oględziny wyznaczono nie tylko na sąsiedniej działce, lecz również na mojej działce, o co nie wnioskowałem. Za podstawę oględzin powołano art. 85 kpa. Oględziny zostały dokonane w grudniu ubiegłego roku. W marcu 2009 r. otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania, lecz w sprawie samowoli budowlanej na mojej działce, a nie na działce sąsiadki. Jako podstawę wskazano art. 61 par.4 kpa. Domyślam się, że chodzi o wszczęcie postępowania z urzędu, lecz za datę wszczęcia postępowania wskazano datę 4 grudnia 2008 r., a więc datę z przed dokonania oględzin. Czy postępowanie PINB jest zgodne z prawem administracyjnym? Czy wszczęcie postępowania winno nastąpić w drodze postanowienia lub decyzji, która powinna mi być wcześniej doręczona i znaleźć się wcześniej w aktach sprawy? Czy termin powiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego jest dowolny i powiadomienie może ono nastąpić łącznie z zawiadomieniem o 7 dniowym terminie do przeglądania akt i składania wniosków?"
Odpowiedź prawnika: Wszczęcie postępowania z urzędu-zawiadomienie
W innym orzeczeniu NSA wskazał: „Przede wszystkim o wszczętym postępowaniu zostaje powiadomiona strona, która od tego momentu ma prawo czynnego w nim udziału. Brak takiego powiadomienia powoduje, iż strona bez swojej winy nie bierze udziału w postępowaniu. Należy bowiem podkreślić, że zapewnienie takiego udziału jest podstawową zasadą postępowania administracyjnego. Organ administracji publicznej jest zobligowany zasadę tę realizować w toku całego postępowania, a nie jest nią jedynie doręczenie stronie wydanego rozstrzygnięcia" (tak: NSA w orzeczeniu z dnia 4 marca 2008 r., sygn. akt I OSK 2036/2006). Jeżeli zatem przed zawiadomieniem Pana o wszczęciu postępowania organ dokonywał czynności, w których powinien Pan uczestniczyć jako strona, a wobec braku zawiadomienia - nie uczestniczył w nich Pan, działania organu mogą naruszać podstawową zasadę postępowania administracyjnego wyrażona w art. 10 kpa, zgodnie z którą organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Organy administracji publicznej mogą odstąpić od tej zasady tylko w przypadkach, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną. Organ administracji publicznej obowiązany jest utrwalić w aktach sprawy, w drodze adnotacji, przyczyny odstąpienia od omawianej zasady.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?