Wyciąg z listy wierzytelności
Pytanie:
"Do zakładu mojego dłużnika wszedł syndyk masy upadłościowej. Moja wierzytelność została uznana przez sędziego komisarza i przez syndyka, a dowodem jest fakt ogłoszenia listy wierzycieli w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Syndyk poinformował mnie, że po sprzedaży obiektu być może otrzymam część swojej wierzytelności, a pozostałą część mogę dochodzić w postępowaniu komorniczym, jako różnicę między wierzytelnością całkowitą a kwotą częściowo odzyskaną za pośrednictwem syndyka. Czy umieszczenie mnie na liście wierzycieli daje mi tytuł wykonawczy, by dochodzić swoich dalszych roszczeń przy udziale komornika?"
Odpowiedź prawnika: Wyciąg z listy wierzytelności
W sytuacji, gdy w toku postępowania upadłościowego wierzyciel upadłego nie zostanie zaspokojony w całości, istnieje możliwość dochodzenia przezeń pozostałej części wierzytelności przysługującej mu od tego dłużnika po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu jest wówczas wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego-komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela. Aby był on podstawą skutecznej egzekucji, winien on być zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Wierzyciel winien zatem wystąpić do sądu upadłościowego z wnioskiem o wydanie mu wyciągu z listy wierzytelności wraz z klauzulą wykonalności. Należy wszakże zastrzec, że reguły te nie znajdą zastosowania do wierzycieli, wobec których upadły nie był dłużnikiem osobistym. Warto pamiętać, że po nadaniu wyciągowi z listy wierzytelności klauzuli wykonalności, zarzut, że wierzytelność objęta listą wierzytelności nie istnieje albo, że istnieje w mniejszym zakresie, upadły może podnieść w drodze powództwa o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?