Wycofanie działki z działalności a VAT
Pytanie:
"Od 3 lat wraz z żoną jesteśmy właścicielami niezabudowanej działki rolnej zakupionej w 3/4 z kredytu hipotecznego, od osoby fizycznej w drodze umowy sprzedaży, bez VAT. 2 lata temu działkę wciągnąłem do ewidencji środków trwałej swojej działalności gospodarczej, gdzie jestem podatnikiem VAT. Obecnie odsetki od kredytu wliczam w koszty tej działalności, a przychody z wynajmu części gruntu opodatkowane VAT doliczam do przychodów. W międzyczasie uzyskałem warunki zabudowy tej działki, a obecnie trwa procedura podziału dużej działki na 2 mniejsze. Oboje z żoną od roku mamy rozdzielność majątkową, a ta działka stanowi niepodzielony majątek wspólny - wcześniej przeprowadzono już częściowy podział pozostałego majątku wspólnego. Po podziale działki teren ten planuję wycofać z ewidencji środków trwałych, do prywatnego korzystania, a następnie w ramach kolejnego częściowego podziału majątku wspólnego przekazać żonie. Działka stanie się jej wyłączną własnością. Czy w momencie wycofania środka trwałego będę zobowiązany odprowadzić VAT?"
Odpowiedź prawnika: Wycofanie działki z działalności a VAT
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Jak przy tym stanowi art. 2 ustawy o VAT przez towary rozumie się także grunty.
Zatem przekazanie gruntów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele osobiste podatnika (lub ich przekazanie żonie) będą podlegały VAT tylko o ile podatnikowi przysługiwało w zakresie tych gruntów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Jeśli takie prawo podatnikowi nie przysługiwało, podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania VAT z tytułu wycofania gruntów z działalności gospodarczej i ich przekazania na cele osobiste (lub żonie).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?