Wycofanie się z oskarżenia
Pytanie:
"Przeciwko osobie było prowadzone postępowanie karne o znęcanie się nad rodziną. Akt oskarżenia znalazł się w sądzie - jest już wyznaczony pierwszy termin rozprawy. Oskarżony przebywa w areszcie. Teraz żona (eks) chce się wycofać z tego oskarżenia. Czy jest to możliwe na tym etapie postępowania? Ponadto nie dostaje prawa widzeń z byłym mężem, jak i nie dostają go dzieci (dorosłe). Jako powód podaje się, że zachodzi obawa matactwa. Jaka jest możliwość uzyskania jednakże tych widzeń przez córki i byłą żonę? Jak można na tym etapie postępowania zawrzeć ugodę pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzonym? "
Odpowiedź prawnika: Wycofanie się z oskarżenia
Przestępstwo znęcania się nad rodziną jest ścigane z urzędu. Nie jest to ani przestępstwo ścigane na wniosek (zatem nie ma możliwości wycofania wniosku), ani też przestępstwo prywatnoskargowe (więc nie ma możliwości odstąpienia przez pokrzywdzonego od oskarżenia).
Uzyskanie widzenia jest regulowane przez Kodeks karny wykonawczy. Niestety, przepisy wymagają, by na widzenie zgodę wydał prokurator lub sąd (w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie). Z pytania wynika, że zgody tej organy odmawiają.
W postępowaniu karnym możliwe jest przeprowadzenie mediacji, której wynik powinien wpłynąć na wyrok sądu. Wymierzając karę sąd bierze bowiem pod uwagę pozytywne wyniki przeprowadzonej mediacji pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą albo ugodę pomiędzy nimi osiągniętą w postępowaniu przed sądem lub prokuratorem. W niektórych przypadkach pojednanie się oskarżonego ze sprawcą może doprowadzić do nadzwyczajnego złagodzenia kary. Jeśli oskarżonemu zarzuca się znęcanie się bez szczególnego okrucieństwa ani też następstwem czynu nie było targnięcie się na własne życie, to pojednanie się z pokrzywdzonym daje możliwość warunkowego umorzenia postępowania karnego („zwykłe” znęcanie się jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, stąd taka możliwość). Ponadto istnieje możliwość zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat.
Wniosek o przeprowadzenie mediacji mogą złożyć pokrzywdzony i oskarżony. W opisanej sytuacji przeprowadzenie mediacji może być jednak problematyczne ze względu na areszt oskarżonego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?