Wydanie wyroku w sprawie o zniesławienie

Pytanie:

"Czy Sąd może wydać wyrok w sprawie o zniesławienie jedynie na podstawie protokołu przyjęcia ustnej skargi o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego złożonej na Policji, tzn. nie przesłuchując świadków podczas rozprawy głównej ? Jeśli tak, to czy nie jest to odmowa oskarżonemu prawa do obrony? Co Sąd może brać pod uwagę wydając w ten sposób wyrok? Czy Sąd może w pełni uwierzyć w zeznanie złożone przez poszkodowanego w takiej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Wydanie wyroku w sprawie o zniesławienie

Ocena, czy powołanie świadka jest w danym postępowaniu potrzebna należy tylko w wyłącznie do sądu. Sąd decyduje, na jakim etapie wydać wyrok i o jakiej treści. Jeżeli sędzia uznał, iż posiada niezbędne dane, informacje, to nie ma obowiązku powoływania świadków. Nie można takiej sytuacji zakwalifikować jako odmowy prawa do obrony. Jest to tylko - z punktu widzenia prawa i zgodnie z jego literą - niedopuszczenie przez sąd dowodu w postaci zeznań ewentualnych świadków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika