Dochód z pracy w Irlandii i najmu w Polsce

Pytanie:

"Osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga wyłącznie dochody z pracy najemnej w Irlandii i zamierza w przyszłości wynajmować lokale w Polsce. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli wybierze opodatkowanie ryczałtem przychodu z najmu, to przychód ten nie będzie się łączył z przychodem uzyskanym w Irlandii. Ma tutaj zastosowanie metoda wyłączenia z progresją i w związku z tym przychodów uzyskiwanych w Irlandii nie trzeba będzie w ogóle uwzględniać w polskim rozliczeniu rocznym i w Polsce trzeba będzie złożyć jedynie PIT-28 i rozliczyć się z przychodu z najmu. Czy moja interpretacja jest właściwa?"

Odpowiedź prawnika: Dochód z pracy w Irlandii i najmu w Polsce

W większości polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. z Irlandią) właściwą metodą unikania podwójnego opodatkowania jest metoda wyłączenia z progresją. W takiej sytuacji dochód rezydenta polskiego uzyskany z pracy najemnej np. w Irlandii jest wyłączony z opodatkowania w Polsce, z tym że w przypadku, gdy dana osoba uzyskuje również dochody w Polsce, to jest on brany pod uwagę przy ustalaniu właściwej stawki opodatkowania dla tego dochodu uzyskanego w Polsce (art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takiej sytuacji do dochodów z najmu osiągniętych przez polskiego rezydenta w Polsce dodaje się dochody z pracy osiągnięte np. w Irlandii i od sumy tych dochodów oblicza się podatek, ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów, ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ogólnie należy stwierdzić, że dochody z pracy w Irlandii nie będą opodatkowane w Polsce, nie mniej jednak będą miały w wpływ na stawkę opodatkowania dochodów z najmu (stawka opodatkowania będzie wyższa).

Polecamy też: Metody unikania podwójnego opodatkowania


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika