Wydatkowanie składek członkowskich

Pytanie:

"Zwracam się z zapytaniem na jakie cele można przeznaczyć składki związkowe? Czy są jakieś obwarowania dotyczące gospodarowania składkami związkowymi (oprócz statutu związku)? Związek nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy możliwe jest np. finansowanie szkoleń dla działaczy związkowych, pokrywanie kosztów delegacji itp.? Jaką dokumentację finansową należy prowadzić? Czy musimy na wszystkie wydatki posiadać faktury zakupu, czy wystarczy np. paragon? Jako związek jesteśmy zwolnieni z podatku CIT-2 ponieważ związek nie będzie osiągał przychodów z tytułu działalności gospodarczej, a wszelkie dochody przeznaczy na cele statutowe. Czy urząd skarbowy może kwestionować nasze wydatki?"

Odpowiedź prawnika: Wydatkowanie składek członkowskich

Jednym ze źródeł finansowania organizacji politycz­nych, społecznych i zawodowych są składki członkowskie płacone przez członków tych organizacji. Źródła finansowania działalności związku zawodowego oraz sposób ustanawiania składek członkowskich powinien określać statut związku zawodowego (art. 13 pkt 10 ustawy o związkach zawodowych).

Związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną z dniem zarejestrowania (art. 15 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych) i jako osoba prawna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych - w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Warunkiem zwolnienia jest przeznaczenie przez organizację otrzymanych składek na dowolny cel, z wyłączeniem działal­ności gospodarczej. Zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy, zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Przepis ten nie przewiduje innych ograniczeń, zarów­no odnośnie przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków, jak i co do terminu ich wydatkowania. Nie wymaga też szczególnej dokumentacji takich wydatków, co oznacza, że powinny one być dokumentowane na zasadach ogólnych. Zatem składki związkowe mogą być przeznaczone na finansowanie szkoleń dla działaczy związkowych czy pokrywanie kosztów delegacji.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zibi35 2012-12-29 21:45:42

    Chciałbym się dowiedzieć jeżeli ze składek związkowych zrobię paczki dla członków związku to czy te paczki będą opodatkowane. I dlaczego wszędzie jest używane "Paczki sfinansowane z ZFŚS lub ze składek związkowych są zwolnione z podatku. Warunkiem jest nieprzekroczenie limitu uprawniającego do zwolnienia w wysokości 380 zł" Przecież pieniądze na składki związkowe były już opodatkowane przy wypłaci wynagrodzenia?to tak jakby od pieniędzy od których został już pobrany podatek płacić drugi razy podatek.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika