Ochrona działaczy związkowych

Pytanie:

"Jestem członkiem krajowej komisji rewizyjnej związku zawodowego. Otrzymałem wypowiedzenie z pracy. Czy członek krajowej komisji rewizyjnej związku zawodowego podlega ochronie przed pracodawcą w myśl ustawy o związkach zawodowych?"

Odpowiedź prawnika: Ochrona działaczy związkowych

Zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o związkach zawodowych, pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

W świetle tego przepisu nie ulega wątpliwości, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę przysługuje tylko i wyłącznie określonym członkom związku. W związku z powyższym sam fakt bycia członkiem organu związku zawodowego nie przesądza o uzyskaniu ochrony przed wypowiedzeniem. Jeśli zatem nie przysługuje Panu ochrona z innego tytułu (np. z mocy uchwały zarządu związku zawodowego, o której mowa w powyższym przepisie), to należy uznać, że wypowiedzenie umowy o pracę nie narusza przepisów ustawy o związkach zawodowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika