Wydobywanie kopalin z działki rolnej bez koncesji

Pytanie:

Sprawa dotyczy wydobycia kilkudziesięciu wywrotek piachu potrzebnego na dużą budowę. O ile mi wiadomo według prawa geologicznego i górniczego wydobywanie kopalin nawet z własnej działki bez koncesji jest zabronione. Jaka kara grozi za wydobywanie kopalin bez koncesji i kto odpowiedzialny jest za egzekwowanie kar?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Złożem kopaliny jest takie naturalne nagromadzenie minerałów i skał oraz innych substancji stałych, gazowych i ciekłych, których wydobywanie może przynieść korzyść gospodarczą. Same kopaliny ustawa dzieli zaś na podstawowe i pospolite, nie różnicuje ich jednak z punktu widzenia  obowiązku uzyskania koncesji. Zgodnie z przepisami karnymi ustawy Prawo geologiczne i górnicze, osoba prowadząca bez wymaganej koncesji lub wbrew warunkom w niej określonym działalność w zakresie wydobywania kopalin ze złóż,  która wyrządza poważną szkodę w mieniu  - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast samo wydobywanie kopalin ze złoża bez wymaganej koncesji podlega karze aresztu albo grzywny. W razie zaistnienia takiej sytuacji toczy się  postępowanie w sprawach o wykroczenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.7.2017

  Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

  Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)

 • 15.8.2018

  Kto będzie mógł wydobywać węglowodory?

  Nowelizacja przepisów ma na celu zmniejszenie ponoszonego przez przedsiębiorców ryzyka inwestycyjnego, związanego z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów (...)

 • 21.10.2018

  Co nowego w „podatku miedziowym”?

  W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.

 • 12.4.2012

  Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój (...)

 • 25.1.2019

  Większe dofinasowanie do paliwa rolniczego

  1 stycznia 2019 r. zwiększył się, z 86 l do 100 l, limit oleju napędowego zużytego na 1 ha użytków rolnych. Producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie (...)