Wyjechanie za granicę przez pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pytanie:

Jeden z moich pracowników przyniósł zwolnienie lekarskie. Dowiedziałem się jednak, że w tym czasie wyjechał on za granice na wakacje. Czy z tego powodu mogę rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 17 września 1984 r. sygn.  akt I PRN 122/84 „nawet jednorazowy przypadek dokonania nadużyć w zakresie korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniające podjęcie decyzji  o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.
Mógłby Pan rozwiązać umowę o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika, powołując się na wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wystarczy, aby wykazał Pan, że pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną zwolnienia lekarskiego i jakie są zalecenia lekarskie w stosunku do pracownika. Jeżeli więc lekarz nie zaleca wychodzenia z domu, a Pan wykazałby, że pracownik w czasie pozostawania na zwolnieniu lekarskim wyjechał za granicę  np. powołując na tę okoliczność dowód ze świadków, mogłaby to być wystarczająca podstawa dla rozwiązania umowy o racę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 października 1999 r., sygn.  akt I PKN 308/99 "wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może być naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych  i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. tylko wtedy, gdy pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa". Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 1 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 136/99 „pracownik, który  w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje czynności sprzeczne z jego celem, jakim jest odzyskanie zdolności do pracy, a zwłaszcza czynności prowadzące do przedłużenia nieobecności w pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami (lojalność wobec pracodawcy; obowiązek świadczenia pracy  i usprawiedliwienia nieobecności). W konkretnych przypadkach takie zachowanie pracownika może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych". Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 września 2001 r. sygn. akt I PKN 638/00 „pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje czynności sprzeczne z celem tego zwolnienia, jakim jest odzyskanie zdolności do pracy, a zwłaszcza czynności prowadzące do przedłużenia nieobecności w pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak lojalność wobec pracodawcy, obowiązek świadczenia pracy i usprawiedliwiania nieobecności”.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.6.2018

    Od 1 grudnia 2018 r. tylko e-ZLA

    Dopiero od 1 grudnia jedynym możliwym sposobem wystawienia zwolnienia lekarskiego będzie internet. Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie obowiązującej jego formy - e-ZLA.

  • 22.8.2007

    Jakie zwolnienia lekarskie nie będą honorowane?

    Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a także z powodu konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny, (...)

  • 13.2.2018

    E-zwolnienia już w lipcu

    Z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, (...)

  • 25.7.2018

    Asystent medyczny wystawi e-zwolnienia

    Rządowy projekt zakłada, że od 1 października 2018 r. asystent medyczny w imieniu lekarza będzie mógł wystawiać e-zwolnienia.

  • 14.8.2018

    Nowe funkcjonalności na PUE ZUS w związku z e-ZLA

    Od 14 sierpnia 2018 r. zostaje udostępniona nowa wersja portalu PUE, która wprowadzi zmiany optymalizacyjne dla płatników składek w związku z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi (e-ZLA).