Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo spółdzielcze spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez wykluczenie albo wykreślenie członka. Wykluczenie albo wykreślenie staje się skuteczne z chwilą:
-
bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
-
bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady;
-
bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia;
-
prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.
Z chwilą wygaśnięcia członkostwa w spółdzielni wygasa spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. W wypadku gdy przysługuje ono małżonkom, wygaśnięcie prawa następuje z chwilą ustania członkostwa obojga małżonków.
W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami. Warunkiem wypłaty wartości wkładu mieszkaniowego albo jego części jest jednak opróżnienie lokalu. Przysługujący osobie uprawnionej wkład mieszkaniowy nie może być wyższy od kwoty, jaką spółdzielnia jest w stanie uzyskać od członka obejmującego dany lokal w trybie przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię.
Z chwilą wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu były członek spółdzielni jest obowiązany mieszkanie opuścić. Od tego momentu mamy też do czynienia z bezumownym korzystaniem z lokalu, za które właścicielowi przysługuje odszkodowanie. Jak zdaje się wynikać z treści pytania taką sytuację przewidziano w statucie spółdzielni umieszczając zapis dotyczący opłat dla nie-członków spółdzielni. Nie wiadomo jednak, czy zapis dotyczy wszystkich lokatorów nie będących członkami spółdzielni, a więc np. także właścicieli lokali i osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy jedynie osób, które korzystają z lokalu bez podstawy prawnej, np. po wygaśnięciu lokatorskiego prawa do lokalu. Wydaje się jednak, iż można podjąć próbę zakwestionowania wysokości tych opłat w postępowaniu przed sądem cywilnym. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, iż prawo do odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu powstanie dopiero po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W obecnej chwili powinny więc obowiązywać dotychczasowe stawki czynszu.