Wykonanie kary a prośba o ułaskawienie
Pytanie:
"Czy kierując wniosek o ułaskawienie bezpośrednio do Prezydenta RP można wystąpić do Sądu o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności (2,5 roku) pomimo wykorzystania rocznego odroczenia kary? Jeżeli tak, to na jaki artykuł można się powołać? Jaki artykuł przy wniosku o ułaskawienie? "
Odpowiedź prawnika: Wykonanie kary a prośba o ułaskawienie
Ogólne informacje dotyczące procedury ułaskawienia można znaleźć w artykule pt.:
Zasadniczo wniesienie prośby o ułaskawienie nie rodzi skutku suspensywnego w postaci wstrzymania wykonywania kary. Przepis art. 568 kodeksu postępowania karnego daje jednak możliwość wstrzymania wykonania kary lub zarządzenia przerwy w jej wykonywaniu, jeżeli szczególnie ważne powody przemawiają za ułaskawieniem, zwłaszcza gdy uzasadnia to krótki okres pozostałej do odbycia kary. Postanowienie w tym przedmiocie podejmuje sąd wydający opinię w przedmiocie ułaskawienia oraz Prokurator Generalny. Na postanowienie sądu o zarządzeniu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, podjęte na podstawie art. 568 kpk, zażalenie nie przysługuje (postanowienie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 1998 r., II AKz 412/98).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?