Wykonanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów

Pytanie:

"W jaki sposób wykonywany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów?"

Odpowiedź prawnika: Wykonanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów

Stosownie do przepisów kodeksu karnego wykonawczego:
Art. 182. § 1. W razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli skazany prowadził pojazd wykonując pracę zarobkową, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony.
§ 2. Organ, do którego przesłano orzeczenie zawierające zakaz prowadzenia pojazdów, zobowiązany jest cofnąć uprawnienia do ich prowadzenia w orzeczonym zakresie oraz nie może wydać tych uprawnień w okresie obowiązywania zakazu.
Zgodnie z § 2 komentowanego przepisu organ, do którego przesłano orzeczenie zawierające zakaz prowadzenia pojazdów, zobowiązany jest cofnąć uprawnienia do ich prowadzenia w orzeczonym zakresie oraz nie może wydać tych uprawnień w okresie obowiązywania zakazu. Oznacza to, że starosta (prezydent miasta) jest zobligowany do wydania decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Decyzja, o której mowa, ma charakter tzw. decyzji związanej; w wypadku wystąpienia okoliczności opisanych w danym przepisie prawa organ administracyjny ma obowiązek wydania orzeczenia o określonej treści.
Słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 31 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Ke 838/2005, że organ administracji publicznej jest związany treścią orzeczenia sądu. Nie jest uprawniony do badania jego zgodności z prawem bądź jego zasadności. Rola organu jest tu ściśle wykonawcza i ogranicza się do wprowadzenia w życie rozstrzygnięcia sądu.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika