Wykorzystanie fragmentów filmów

Pytanie:

Opracowujemy program szkolenia przeznaczonego dla pracowników przedsiębiorstw. Program będzie obejmował prezentację, materiały szkoleniowe oraz pomoce. Między innymi w programie chcielibyśmy uwzględnić odtworzenie kilku fragmentów filmów fabularnych (od kilkunastu sekund do max. 5 min). Raz opracowany program (wraz z materiałami) będzie wielokrotnie powielany i wykorzystywany przez różnych trenerów jako materiał wyjściowy do przeprowadzenia szkolenia. Czy możemy to zrobić? Jeżeli tak to czy powinniśmy się zgłosić do jakiejś organizacji zarządzającej prawami autorskimi? Jeżeli tak, to z jakimi opłatami powinniśmy się liczyć?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.   

Ust. 2: Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.   

Ust. 2[1]:  Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.

W przypadkach, o których mowa w pkt. 2 i 2[1] twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Jest to tzw. prawo cytatu w ramach dozwolonego użytku cudzych utworów. Naszym zdaniem podstawą do wykorzystania fragmentów filmów będzie ust. 1 cytowanego wyżej artykułu. Należy pamiętać o tym, że długość cytatu (w tym wypadku czas cytatu) jest istotna, lecz przede wszystkim w porównaniu z treścią i rozmiarami Państwa utworu oraz z celem cytatu. Zakładamy jednocześnie, iż tworzony przez Państwa program szkolenia jest tworem na tyle oryginalnym, indywidualnym i wyróżniającym się, że można go uznać za utwór stanowiący samoistną całość.  

W takim wypadku nie będą Państwo obowiązani do zapłaty wynagrodzenia autorowi utworu, z którego pochodzi cytat. Jednocześnie będą Państwo zobowiązani do wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Ponadto dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.7.2017

    Zmiany w pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi

    Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi umożliwi przyjmowanie przez banki kredytujące w 2017 r. i 2018 r. wniosków o dofinansowanie wkładu (...)

  • 18.5.2016

    Czym jest utwór zależny?

    Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” (...)

  • 25.6.2012

    Praca zmianowa

    Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czas pracy, w ruchu ciągłym, (...)

  • 9.5.2018

    Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego

    Komisja Europejska opublikowała projekt nowej tzw. dyrektywy re-use, która poszerza zakres danych przekazywanych do dalszej eksploatacji i wprowadza nowe rozwiązania, które mają ułatwić (...)

  • 7.9.2016

    Czy szkoła może wykorzystywać wizerunek dziecka? Czy wymagana jest zgoda rodzica?

    Co do zasady na rozpowszechnianie wizerunku dziecka, szkoła potrzebuje zgody. Wynika to z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zgodnie z którym: Rozpowszechnianie (...)