Wykorzystanie fragmentów filmów

Pytanie:

"Opracowujemy program szkolenia przeznaczonego dla pracowników przedsiębiorstw. Program będzie obejmował prezentację, materiały szkoleniowe oraz pomoce. Między innymi w programie chcielibyśmy uwzględnić odtworzenie kilku fragmentów filmów fabularnych (od kilkunastu sekund do max. 5 min). Raz opracowany program (wraz z materiałami) będzie wielokrotnie powielany i wykorzystywany przez różnych trenerów jako materiał wyjściowy do przeprowadzenia szkolenia. Czy możemy to zrobić? Jeżeli tak to czy powinniśmy się zgłosić do jakiejś organizacji zarządzającej prawami autorskimi? Jeżeli tak, to z jakimi opłatami powinniśmy się liczyć?"

Odpowiedź prawnika: Wykorzystanie fragmentów filmów

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.   

Ust. 2: Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.   

Ust. 2[1]:  Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.

W przypadkach, o których mowa w pkt. 2 i 2[1] twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Jest to tzw. prawo cytatu w ramach dozwolonego użytku cudzych utworów. Naszym zdaniem podstawą do wykorzystania fragmentów filmów będzie ust. 1 cytowanego wyżej artykułu. Należy pamiętać o tym, że długość cytatu (w tym wypadku czas cytatu) jest istotna, lecz przede wszystkim w porównaniu z treścią i rozmiarami Państwa utworu oraz z celem cytatu. Zakładamy jednocześnie, iż tworzony przez Państwa program szkolenia jest tworem na tyle oryginalnym, indywidualnym i wyróżniającym się, że można go uznać za utwór stanowiący samoistną całość.  

W takim wypadku nie będą Państwo obowiązani do zapłaty wynagrodzenia autorowi utworu, z którego pochodzi cytat. Jednocześnie będą Państwo zobowiązani do wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Ponadto dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika