Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o prawie autorskim wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
Ust. 2: Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
Ust. 2[1]: Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.
W przypadkach, o których mowa w pkt. 2 i 2[1] twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.
Jest to tzw. prawo cytatu w ramach dozwolonego użytku cudzych utworów. Naszym zdaniem podstawą do wykorzystania fragmentów filmów będzie ust. 1 cytowanego wyżej artykułu. Należy pamiętać o tym, że długość cytatu (w tym wypadku czas cytatu) jest istotna, lecz przede wszystkim w porównaniu z treścią i rozmiarami Państwa utworu oraz z celem cytatu. Zakładamy jednocześnie, iż tworzony przez Państwa program szkolenia jest tworem na tyle oryginalnym, indywidualnym i wyróżniającym się, że można go uznać za utwór stanowiący samoistną całość.
W takim wypadku nie będą Państwo obowiązani do zapłaty wynagrodzenia autorowi utworu, z którego pochodzi cytat. Jednocześnie będą Państwo zobowiązani do wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Ponadto dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.