Zwrot kaucji mieszkaniowej
Pytanie:
"Mój ojciec w latach 70-tych najmował mieszkanie zakładowe. Jego zakład pracy w roku 1997 przekazał mieszkania jako zbędne - gminie. W roku 1999 ojciec kupił mieszkanie na własność. Teraz chciałby zwrot kaucji mieszkaniowej, którą wpłacił gdy zawierał z zakładem pracy umowę najmu. Niestety - nie zachował żadnego dowodu wpłaty kaucji, ani kopii umowy najmu. Gdzie powinien zwrócić się o zwrot kaucji? Do zakładu czy do Gminy? Czy ma szansę ją odzyskać, jeśli nie ma żadnego dowodu wpłaty tej kaucji?"
Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji mieszkaniowej
Zgodnie z art. 62 nieobowiązującej ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, która do opisanej sytuacji miała zastosowanie stanowi, że kaucja wpłacona przez najemcę przed dniem wejścia w życie ustawy (1994 r.), pomniejszona o ewentualne należności wynajmującego z tytułu najmu, podlega zwrotowi wraz z oprocentowaniem w ciągu miesiąca od opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę. Nabycie własności nastąpiło w 1999 r. Od momentu nabycia powinna zostać zwrócona kaucja w ciągu miesiąca. Zobowiązania z tego tytułu przejęła gmina. Natomiast kwestia dowodową jest wykazanie, że w rzeczywistości taka kaucja została wpłacona. Można w tym przypadku sprawdzić czy istnieją jakieś zapiski o wpłacie prowadzone przez zakład pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?