e-prawnik.pl Porady prawne

Wykorzystywanie filmów z serwisu Youtube

Pytanie:

Czy filmy z serwisu Youtube można wykorzystać do pozyskania zleceń w obrocie handlowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wykorzystywanie filmów z serwisu Youtube

29.3.2012

Należy odnieść się do zasad na jakich dopuszczalne jest korzystanie ze wskazanego serwisu. Użytkownik związany jest warunkami od momentu rozpoczęcia korzystania z usług. Podmiot zamieszczający materiały w serwisie, udziela serwisowi licencji nieograniczonej terytorialnie, niewyłącznej, bezpłatnej, zbywalnej licencji (z prawem sublicencji) na korzystanie z tych materiałów. Ponadto udziela nieograniczonej terytorialnie, niewyłącznej, bezpłatnej licencji na dostęp do tych materiałów, ich powielanie rozpowszechnianie, opracowywanie na ich podstawie utworów zależnych, oraz ich wystawianie w granicach dozwolonych na podstawie warunków serwisu. Komercyjne wykorzystywanie tych treści jest ograniczone, od ogólnego zakazu przewidziane zostały pewne wyjątki, dopuszczalne jest:

-umieszczanie na stronie oryginalnych nagrań wideo na YouTube,

-utrzymywanie oryginalnego kanału na Witrynie Internetowej w celu promowania artystycznego lub innego przedsiębiorstwa,

-pokazywanie wideo YouTube za pośrednictwem Odtwarzacza YouTube lub w inny sposób na blogu lub witrynie internetowej uaktywnionych przez reklamę (z pewnymi zastrzeżeniami),

-korzystanie w sposób, na jaki YouTube wyrazi wyraźną zgodę na piśmie.

Ponadto przewidziane zostało dodatkowe ograniczenie. Użytkownik zobowiązuje się nie korzystać z tych materiałów w celu pozyskiwania zleceń w obrocie handlowym lub w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W postanowieniu tym zostały użyte klauzule generalne, które pozwalają na dosyć swobodną interpretację tych zastrzeżeń. Z jednej strony dopuszczalne jest umieszczania na stronie oryginalnych nagrań wideo. Z drugiej jednak działania takie można uznać za podejmowane w celu pozyskania zleceń i w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Z ostrożności należy stwierdzić, że do zamieszczenia tych filmów należy uzyskać zgodę serwisu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ