Wykorzystywanie wizerunku zlikwidowanej spółki

Pytanie:

"Likwidujemy spółkę jawną, której jestem współwłaścicielem. W zawartym z moim współnikiem porozumieniu zobowiązujemy się w przypadku podjęcia nowej działalności gospodarczej do niekorzystania z nazwy "starej" firmy, jak również używania logo firmy.Czy w związku z tym faktem, startując w przetargach, mogę korzystać z referencji wystawionych na spółkę bez narażania się na konsekwencję ze strony wspólnika? Nadmieniam, iż w porozumieniu nie ma klauzuli o korzystaniu z referencji spółki, natomiast za używanie logo, czy też "starej" nazwy wspólnikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości 10 % wartości kontraktu. Ponadto dodam, że przejąłem wszystkie zobowiązania gwarancyjne wynikające z umów zrealizowanych jeszcze przez spółkę. "

Odpowiedź prawnika: Wykorzystywanie wizerunku zlikwidowanej spółki

Ustosunkowując się do przedstawionego problemu konieczne jest dokonanie interpretacji zamiaru stron zawartego porozumienia. Wydaje się, że Pan jak i Pana wspólnik chcieliście uniknąć sytuacji wykorzystywania firmy oraz logo spółki jawnej na potrzeby nowej działalności gospodarczej by w ten sposób pozyskać dla siebie klientów - w konsekwencji zawierzeć umowę. Zapis ten ma na celu uniemożliwienie pozyskiwania kontraktów przez użycie wypracowanej renomy spółki jawnej, która teraz ma ulec likwidacji. Biorąc cel tego zapisu pod uwagę należy stwierdzić, że posłużenie się referencjami udzielonymi spółce jawnej przez jednego z jej byłych wspólników na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej po jej likwidacji przez tego byłego wspólnika jest właśnie skorzystaniem z "firmy" spółki. Ponadto niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę na fakt, iż może być wątpliwe posługiwanie się referencjami udzielonymi spółce jawnej przez jednego z jej byłych wspólników na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika