Wykup weksla przez poręczyciela
Pytanie:
"Byłem poręczycielem weksla. Podpisałem się na deklaracji wekslowej jako poręczający. Tak się stało, że wystawca weksla nie wywiązał się z zobowiązania i weksle stał się wymagalny. Wystawca weksla został pisemnie wezwany do wykupu weksla. Nie wykupił go jednak w terminie. Wierzyciel złożył skierował sprawę na drogę postępowania sądowego. Ja jako poręczyciel otrzymałem pozew w postępowaniu nakazowym na wykup weksla, którego byłem poręczycielem. Czy wierzyciel powinien na początek pozwać do sądu wystawcę weksla, a nie od razu poręczyciela? Czy wierzyciel powinien mnie na początek wezwać do wykupu weksla, a nie od razu kierować sprawę do sadu narażając mnie na dodatkowe koszty? Czy mogę oddalić pozew i wykupić weksel bez dodatkowych kosztów?"
Odpowiedź prawnika: Wykup weksla przez poręczyciela
Poręczenie wekslowe, tzw. awal jest instytucją prawa wekslowego, określoną przepisami art. 30-32. Jego funkcja to przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie każdorazowego wierzyciela wekslowego, na wypadek gdyby nie nastąpiła zapłata ze strony dłużnika. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego głównym dłużnikiem z weksla, a więc takim dłużnikiem, na których ciąży przede wszystkim obowiązek zapłaty sumy wekslowej jest w wekslu własnym - wystawca. Jego odpowiedzialność utrzymuje się niezależnie od tego czy przedstawiono mu weksel do zapłaty we właściwym terminie. To samo odnosi się do poręczycieli głównych dłużników wekslowych (art. 30 prawa wekslowego). Poręczyciel wekslowy odpowiada bowiem tak samo, jak ten za kogo poręczył (art. 32 ust. 1 prawa wekslowego), to jest w takim samym rozmiarze i takich samych granicach, co osoba, za którą poręczył (wyrok SN z 17 II 1982 r., I CR 13/82). Odnosząc to do przedstawianej sytuacji - nie było konieczności wcześniejszego przedstawienia weksla do zapłaty - gdyż poręczyciel odpowiada solidarnie z innymi wekslowo odpowiedzialnymi. Kto weksel wystawił, przyjął, indosował lub zań poręczył, odpowiada wobec posiadacza solidarnie. Posiadacz może dochodzić roszczeń przeciw jednemu, kilku lub wszystkim dłużnikom bez potrzeby zachowania porządku, w jakim się zobowiązali (art. 47 prawa wekslowego). Wierzyciel nie musiał więc najpierw pozywać dłużnika głównego.
Dochodzenie roszczeń z weksla może odbywać się w drodze szybszego i pociągającego za sobą mniejsze wydatki postępowania - posiadacz weksla, którego wierzytelność nie została spełniona, może wnieść pozew w trybie tzw. postępowania nakazowego. Zgodnie z art. 485 § 2 kpc wierzyciel może żądać wydania nakazu zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku. Do pozwu należy wtedy dołączyć oryginał weksla lub czeku, ewentualne dalsze dokumenty potrzebne do uzasadnienia roszczenia, także w oryginałach Biorąc więc pod uwagę ww. argumenty, pozew został wniesiony prawidłowo.
Wykupienie weksla co do zasady pociągnie za sobą skutek w postaci wydania go przez wierzyciela i jednocześnie bezzasadności roszczenia sądowego, oczywiście jeśli fakt zapłaty za ten weksel zostanie przedstawiony i udowodniony w sądzie. W przypadku wywiązania ze zobowiązania istnieje możliwość cofnięcia pozwu przez powoda. Jeśli dojdzie do wydania nakazu zapłaty sąd orzeknie w nim, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty (art. 491k.c.). Dopiero w zarzutach od nakazu zapłaty poręczyciel będzie mógł powołać na fakt zapłaty weksla przed wydaniem nakazu. Z opisu sytuacji wynika jednak, że nakaz zapłaty już został wydany. Pozwany w tym postępowaniu nie otrzymuje bowiem pozwu, lecz od razu orzeczenie sądu, czyli nakaz zapłaty. Może Pan wnieść zarzuty, jeśli kwestionuje Pan swoje zobowiązanie. Skoro jednak nie, to należałoby zapłacić za weksle w terminie oznaczonym w nakazie. Uchroni to Pana przed egzekucją i kosztami komorniczymi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?