Wymeldowanie brata z domu

Pytanie:

"W domu, do którego mam tytuł prawny (akt notarialny darowizny), zameldowani są i tu mieszkają moi rodzice oraz mój brat. Brat jest zdrowy, dorosły, ma pracę. Mieszka za darmo, trwa w konflikcie z ojcem. Jakie są moje możliwości w kwestii nałożenia na brata ewentualnie czynszu, bądź nakazania mu opuszczenia domu, wymeldowania go?"

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie brata z domu

Jako właściciel ma Pan wyłączne prawo do władania rzeczą (w tym przypadku mieszkaniem), w związku z tym może Pan dowolnie dysponować przedmiotem Pana własności. Może Pan nakazać bratu opuszczenie domu (i ewentualnie wszcząć postępowanie o eksmisję) lub też zaproponować mu wynajęcie od Pana części mieszkania za określony czynsz. Jeśli zaś chodzi o wymeldowanie brata, to kwestię tą reguluje ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych, w której wskazane są przesłanki wymeldowania. Są to opuszczenie przez daną osobę dotychczasowego miejsce pobytu stałego na okres 6 miesięcy i niemożność ustalenia nowego miejsca pobytu, albo opuszczenie bez wymeldowania dotychczasowego miejsca pobytu stałego połączone z utratą uprawnień do przebywania w lokalu (pomieszczeniu) w którym osoba ta była zameldowana. Z wnioskiem do urzędu gminy o wymeldowanie może wtedy wystąpić właściciel danego lokalu jako osoba zainteresowana. W Pana przypadku nie ma to miejsca, więc niestety nie może Pan sam wymeldować brata.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aneta mlotkowska 2016-08-25 16:56:33

    witam ,posiadam status gluwnego najemcy,ale sa zameldowani moi dwaj kuzyni,obecnie przebywaja w zakladach karnych. czy mam morzliwosc wymeldowania ich . i w jaki spos?b moge to zrobic. dziekije z góry .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika