Wymeldowanie małżonka po rozwodzie

Pytanie:

"Była żona zamieszkuje moje mieszkanie wraz z dziećmi. Sąd po rozwodzie wyznaczył jej zamieszkiwanie w większym pokoju, a mi w mniejszym. Niestety ja nie mogę tam mieszkać, bo mnie prowokuje do awantur, chcąc mnie zgłosić na policje o pobicie. Czy mogę ją wymeldować z mieszkania, pozwalając jej jednocześnie mieszkać z dziećmi, ale zmniejszając jej tym samym możliwości prawne zajmowanego mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie małżonka po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia (w tej sytuacji przesłanka ta raczej nie została spełniona) wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Wymeldowanie dotyczy osoby, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, jest wtedy zobowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

Poza tym była małżonka z racji tego, że będzie zamieszkiwała w tym mieszkaniu nie jest możliwe jej wymeldowanie. Stanowi o tym regulacja, która stwierdza, że osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Zatem nawet wymeldowanie, - gdyby było możliwe (a nie jest) – rodziłoby i tak późniejszym obowiązkiem meldunkowym.

Na uwagę zasługuje również fakt, że samo zameldowanie nie zmienia stosunków własnościowych. Zatem jeśli była żona jest współwłaścicielką mieszkania, to jej wymeldowanie nie spowoduje żadnych uszczupleń w zakresie prawa własności do mieszkania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika