Wymiana okien w mieszkaniu wspólnoty
Pytanie:
"Jestem właścicielem mieszkania w kamienicy, w którym znajduje się 5 lokali mieszkalnych. Obowiązują nas przepisy dotyczące tzw. małych wspólnot mieszkaniowych, tak więc wszelkie uchwały podejmowane są jednomyślnie. Czy w związku z wymianą okien w swoim mieszkaniu potrzebna jest zgoda pozostałych lokatorów? Czy wymieniane okna muszą być dostosowane do ogólnego charakteru okien w kamienicy, czy też mogę wymienić na jakiekolwiek zgodnie z moim upodobaniem? Czy w związku z wymianą jestem zobowiązany poinformować zarządcę nieruchomości?"
Odpowiedź prawnika: Wymiana okien w mieszkaniu wspólnoty
W przypadku wspólnot mieszkaniowych poszczególne lokale są własnością poszczególnych lokatorów. Właścicielowi wolno czynić ze swoją rzeczą wszystko, co nie jest zabronione przez ustawy, zasady współżycia społecznego i co nie pozostaje w sprzeczności ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej chodzi o sytuację specyficzną, w której istnieją wzajemne zależności pomiędzy współwłaścicielami lokali znajdujących się w tym samym budynku. Musi to prowadzić do powstania pewnych ograniczeń uprawnień poszczególnych właścicieli. Właściciel lokalu obowiązany jest korzystać z nieruchomości wspólnej w sposób nie utrudniający korzystania z niej przez innych współwłaścicieli. Wymiana okien w mieszkaniu nie wydaje się naruszać tej zasady.
Zarząd wspólnoty dotyczy nieruchomości wspólnej, a nie poszczególnych lokali. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Co do zasady właściciel może wymienić okna - w tych samych otworach okiennych - bez zgody pozostałych członków wspólnoty na takie, jakie mu odpowiadają. Nie ma także obowiązku informowania zarządcy o ich wymianie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?