Wymiary miejsca parkingowego

Pytanie:

"W kwietniu tego roku nabyłem mieszkanie wraz z dwoma miejscami postojowymi w parkingu podziemnym od developera. Miejsca postojowe usytuowane są naprzeciwko siebie po obu stronach drogi manewrowej. Oba miejsca są ostatnimi w rzędach, więc z jednej strony ograniczone są ścianą. Oba miejsca z drugiej strony ograniczone są filarem konstrukcyjnym. Wymiary obu miejsc to: 5 m długości i 2.60 m szerokości. Dotarłem do przepisów regulujących wymiary miejsc postojowych (Dz. U. 75, poz 690), z których wynikałoby, że szerokość miejsca w opisanej wyżej sytuacji powinna wynosić min. 3,30 m. Czy mam prawo do jakichkolwiek roszczeń wobec developera (np. zamiana miejsc parkingowych lub zwrot części ceny jaką zapłaciłem za miejsca). Dodam, iż podpisałem protokół technicznego odbioru mieszkania. "

Odpowiedź prawnika: Wymiary miejsca parkingowego

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakładają obowiązek urządzenia przy działce budowlanej miejsc postojowych dla samochodów użytkowników stałych oraz przebywających okresowo. Podmiot zagospodarowujący działkę ma obowiązek również urządzić miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Wymiary miejsc postojowych określa § 21 rozporządzenia. Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 5 m długości (również jeśli znajdują się w garażu - § 104 ust. 3). Dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość miejsca parkingowego powinna wynosić min. 3,6 m, a długość 5 m. Jeśli miejsce parkingowe jest usytuowane wzdłuż jezdni, to jego długość powinna wynosić co najmniej 6 m, a szerokość 3,6 m, ale istnieje możliwość zwężenia takiego miejsca w celu zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo - jezdnego.

Z podanych przez Pana wymiarów miejsca parkingowego wynika, że wymagania określone w przepisach zostały zachowane. Zwracamy też uwagę, że zgodnie z art. 9 Prawa budowlanego właściwy organ nadzoru budowlanego może wystąpić do Ministra Infrastruktury o wyrażenie zgody na odstąpienie od przepisów techniczno - budowlanych pod warunkiem, że nie będzie to powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, a w przypadku obiektu mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego – jeśli nie spowoduje to ograniczenia dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz nie powinno powodować pogorszenia warunków zdrowotno - sanitarnych i użytkowych, a także stanu środowiska, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

W takim stanie faktycznym naszym zdaniem nie przysługują Panu roszczenia wobec developera. Nawet jeśli miał Pan na myśli miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego, a developer uzyskał zgodę na odstąpienie od warunków technicznych, to urządzone miejsce parkingowe będzie pozostawało w zgodzie z obowiązującymi przepisami.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • NAIWNY 2015-01-04 18:04:12

    Naciągacze, nic nie wyjaśnili a zainkasowali 5 zł.

  • edyta72 2014-09-28 15:16:01

    NIESTETY ZGADZAM SIĘ Z KOMENTARZEM POWYŻEJ..

  • LUKASZ 2013-05-11 14:25:42

    TEZ SIE PRZELICZYŁEM I ZMARNOWAŁEM 5 ZŁ

  • ronald 2013-02-21 21:57:00

    Wydaje się, że odpowiedź nie jest adekwatna do pytania, gdyż sytuacja dotyczy miejsca w garażu podziemnym zastosowanie - maja przepisy par. 102-108 rozporządzenia. Jest tam zapis że w przypadku ściany lub filara odległość boku samochodu od ściany ma mieć co najmniej 0,5 m. Jest to co prawda trochę niejasne, gdyż ocena poprawności wymiarów miejsca postojowego zależy wobec tego od sposobu parkowania albo wymiarów samochodu. Podsumowując, póki co, odpowiedź nie warta wydanych 5zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika