Wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Pytanie:

"W jakiej wysokości należy uiścić opłatę za rozpatrzenie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy? Jakie niezbędne załączniki należy dołączyć do wniosku, aby sąd nie zwrócił go i aby nie przepadła opłata? Czy muszą to być oryginały? Ile odpisów wniosku wraz z załącznikami należy dołączyć? Zależy mi na szczegółowej odpowiedzi zwłaszcza dlatego, że podobno sąd nie wzywa w tym wypadku do uzupełnienia braków formalnych (niezależnie od tego, czy ów wniosek złoży pełnomocnik - prawnik, czy sam wierzyciel - przedsiębiorca) i od razu zwraca taki wniosek."

Odpowiedź prawnika: Wymogi formalne wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy

Rację ma pytający, iż w myśl Ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości zawierającego braki formalne pociąga za sobą skutek w postaci zwrotu wniosku bez konieczności wzywania przez sąd wnioskodawcy o usunięcie tychże braków formalnych, niezależnie od tego, czy wniosek złożony jest bezpośrednio przez dłużnika, czy dłużnika reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika.

W wypadku, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik, winien on do wniosku dołączyć następujące dokumenty:

  1. imię i nazwisko dłużnika, jego nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę, a gdy dłużnikiem jest spółka osobowa lub osoba prawna - reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni, a ponadto w przypadku spółki imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania wspólników odpowiadających za zobowiązania spółki bez ograniczenia,

  2. oznaczenie miejsca, w którym znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika,

  3. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,

  4. informację, czy dłużnik jest uczestnikiem systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami (Dz. U. Nr 123, poz. 1351),

  5. informację, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

  6. oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku.

Jeżeli dłużnikiem jest przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru, do wniosku należy dołączyć odpis (aktualny) z rejestru.

Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza wierzyciel, powinien uprawdopodobnić swoją wierzytelność, a ponadto, jeżeli wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien dołączyć wstępne propozycje układowe. Jeśli zaś chodzi o załączniki do wniosku, nie dotyczy wierzyciela dokument określone powyżej w pkt 4.

Dodatkowo dłużnik powinien we wniosku określić, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację jego majątku. Ponadto do wniosku powinien dołączyć:

  1. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,

  2. aktualne sprawozdanie finansowe, a jeżeli na podstawie odrębnych przepisów nie ma obowiązku sporządzania takiego sprawozdania - bilans sporządzony dla celów tego postępowania, na dzień nie późniejszy niż trzydzieści dni przed złożeniem wniosku,

  3. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na jego majątku wraz z datami ich ustanowienia,

  4. oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,

  5. spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika wraz z adresami, z określeniem wierzytelności, daty ich powstania i terminów zapłaty,

  6. wykaz tytułów egzekucyjnych oraz tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi,

  7. informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika,

  8. miejsce zamieszkania i adresy reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni.

Jeżeli dłużnik wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, powinien ponadto dołączyć do wniosku:

  • propozycje układowe wraz z propozycjami finansowania wykonania układu,

  • rachunek przepływów pieniężnych za ostatnie dwanaście miesięcy, jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku.

Jeżeli dłużnik nie może dołączyć do wniosku dokumentów, o których mowa powyżej, powinien podać przyczyny ich niedołączenia oraz je uprawdopodobnić.

Należy pamiętać przy tym, iż dłużnik jest obowiązany, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości, zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.  

Należy zdecydowanie opowiedzieć się za poglądem, wedle którego załączniki do wniosku o ogłoszenie upadłości winny być wniesione w oryginałach.

Wniosek o ogłoszenie upadłości winien być należycie opłacony (również pod rygorem zwrotu wniosku). Wysokość wpisu w sprawach o ogłoszenie upadłości jest określona w § 55 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 154, poz. 753 ze zm.) i wynosi 200 zł.

Wniosek o ogłoszenie upadłości jest wreszcie pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Ustawy stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Należy stąd wyrazić pogląd, iż w myśl art. 128 kpc wniosek o ogłoszenie upadłości winien być zaopatrzony w odpisy oraz odpisy załączników dla doręczenia uczestniczącym w sprawie podmiotom.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika