Wynagrodzenie brutto i netto

Pytanie:

"Mam problem z wystawieniem zaświadczenia o zarobkach. Pracownik prosi o zaświadczenie brutto i netto np. do stypendium czy na kredyt do banku. Jakie składniki wynagrodzenia powinny być uwzględnione w wynagrodzeniu netto, a jakie w brutto? Czy jest to w ten sposób, że netto to kwota, którą pracownik dostaje do ręki czyli po potrąceniu ZUS i dodaniu zasiłku rodzinnego, a brutto to przychód minus koszty uzyskania przychodu minus składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i rentowe? Czy w każdym wypadku tak samo liczy się w/w zarobki?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie brutto i netto

Zaprezentowany wyżej problem najlepiej jest przedstawić na przykładzie. Zakładając, że pracownik zarabia 1508 zł brutto (to jest suma wynagrodzenia bez uprzedniego potrącenia wszelkich składek na ubezpieczenie i podatku), to składki na ubezpieczenie ZUS wynoszą 282,15 zł na ubezpieczenie zdrowotne 101,13 zł. Podatek od tej sumy należy zapłacić w wysokości 74,40 zł. Po potraceniu tych wszystkich sum otrzymujemy wynagrodzenie netto (to znaczy tyle, ile pracownik ma otrzymać) w wysokości 1050,32 zł. Dokumenty, na podstawie których powinien pracodawca to wyliczyć pozostają do jego dyspozycji i są to np. lista płac czy umowa o pracę określająca wynagrodzenie za pracę. Załóżmy, że pracownik otrzymuje 8 zł brutto na godzinę i nie pracuje w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej a otrzymuje 100 zł premii. Pracując 8 godzin dziennie zarabia 64 zł brutto. Zakładamy, że pracuje w 5 - dniowym tygodniu pracy (poniedziałek - piątek) oraz w miesiącu wrześniu 2004 r. Wychodzi, że pracuje przez 22 dni w miesiącu nie licząc sobót i niedziel. Mnożąc sumę z dnia 64 zł przez 22 dni plus 100 zł premii wychodzi 1508 zł brutto.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • katarzyns 2014-08-07 14:08:08

    wynagrodzenie w 2014r wynosi 1680zl i poszlam na zwolnienie od 1.08 do 5.09. moje pyt ile wyniesie moje wynagrodzenie sierpniu w netto po obliczeniu wszystkich skladek ktore wystapuja. a ile wyniesie pozniej wr wrzesniu netto jesli jeszcze zostaje 5 dni jeszcze chorobowego z sierpnia


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika