Wynagrodzenie i koszty syndyka
Pytanie:
"Wobec dłużnika wierzyciele mają podjąć decyzję, co do przyjęcia lub odrzucenia układu. Z wycen majątku dłużnika dokonanych w roku 2003 wynika, że wartość nieruchomości z lekką nadwyżką przekracza sumę zatwierdzonych w propozycji układowej wierzytelności. Do tego dochodzą maszyny, zapasy i inny majątek ruchomy, którego wartość od tego czasu mogła się jednak obniżyć. Czy można na podstawie jakichś przepisów określić szacunkowe koszty likwidacji majątku dłużnika, żeby ocenić na ile wynagrodzenie osób odpowiedzialnych za likwidację majątku może wpłynąć na zmniejszenie otrzymanych wierzytelności?"
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie i koszty syndyka
Syndyk jest osobą występującą w przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej. Zgodnie z art. 162 prawa upadłościowego, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca mają prawo do wynagrodzenia za swoje czynności odpowiadającego wykonanej pracy. Wysokość wynagrodzenia nie może przekroczyć wartości 5% funduszów masy upadłości. Istnieją jednak wyjątki od tak ustalanego wynagrodzenia. Jeżeli wartość 5% funduszów masy upadłości nie jest wystarczająca dla ustalenia wynagrodzenia, o którym mowa powyżej ustala się wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej czterdziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może określić wynagrodzenie wyższe niż opisane powyżej jednak nie więcej niż o 25%, jeżeli jest to uzasadnione zwiększonym nakładem pracy. Jeżeli syndyk bądź zarządca prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, w przypadkach uzasadnionych szczególnym nakładem pracy, może otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie nieprzekraczające 10% osiągniętego rocznego zysku.
Ponadto, syndykowi, nadzorcy sądowemu i zarządcy przysługuje prawo do zwrotu wydatków koniecznych, poniesionych w związku z wykonywaniem czynności, jeżeli wydatki te zostały uznane przez sędziego-komisarza. Syndyk, nadzorca sądowy i zarządca składają sędziemu-komisarzowi w terminach przez niego wyznaczonych, przynajmniej co trzy miesiące, sprawozdanie ze swoich czynności oraz sprawozdanie rachunkowe z uzasadnieniem.
Nie można z góry wskazać listy czynności, które będzie musiał podjąć syndyk. Czynności te będą zależeć indywidualnych okoliczności w sprawie, w tym również od sposobu likwidacji, skomplikowania sprawy, czasu trwania postępowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?