Wynagrodzenie prezesa sp.z o.o.

Pytanie:

"Czy prezes może sobie ustalić wynagrodzenie samodzielnie, czy muszą to zrobić udziałowcy zwołując Zgromadzenie Wspólników, czy w jeszcze inny sposób? W nowo powstałej spółce z o.o., udziałowcy powołali jednoosobowy Zarząd (prezes), co zostało zapisane w Umowie Spółki."

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie prezesa sp.z o.o.

Wynagrodzenie prezesa zarządu stanowi ekwiwalent ciążących na nim obowiązków wynikających z zawartej ze spółką umowy o pracę, umowy zlecenia czy innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna działa poprzez swoje organy, z których zgromadzenie wspólników pełni funkcje stanowiące (uchwałodawcze) będąc tym samym najwyższą władzą w spółce. Ustalenie wynagrodzenia jest istotnym elementem odpowiedniej umowy z członkiem Zarządu. Oznacza to, iż w braku odmiennych postanowień umowy spółki do ustalania wynagrodzenia będzie uprawniony ten sam organ, który jest uprawniony do reprezentowania spółki w stosunkach z członkiem zarządu. Jeśli spółka posiada radę nadzorczą, to będzie to rada nadzorcza. Jeśli spółka nie posiada rady nadzorczej to w stosunkach z członkami zarządu winna być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników. Uchwała ta może, ale nie musi określać zakresu jego umocowania i np. precyzować wysokość wynagrodzenia.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika