Wynagrodzenie rzeczowe za wykonanie pracy
Pytanie:
"Jednoosobowa spółka chce kupić w Polsce działkę. Wynagrodzeniem upoważnionej osoby za wykonanie wszystkich formalności związanych z zakupem działki będzie określona część tej działki. Osoba ta (pełnomocnik) prowadzi działalność gospodarczą - jest wspólnikiem spółki cywilnej. W jaki sposób wykazać dochód pełnomocnika z tytułu otrzymania tej działki? Czy może to być faktura wystawiona przez firmę pełnomocnika dla Spółki z o.o. Jakie powinny być wartość i tytuł / opis faktury?"
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie rzeczowe za wykonanie pracy
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Jak stanowi art. 11 ust. 2 ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się co do zasady na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. O tym czy dany przychód należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej decyduje w szczególności to, czy przychód został osiągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Okoliczność, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą nie oznacza, że wszystkie przychody mogą być kwalifikowane do tego źródła przychodu. Również nie każdy przychód osiągnięty przez podatnika VAT musi być opodatkowany VAT (np. na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich).
Jeżeli jednak podatnik wyświadczył dana usługę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i jako podatnik VAT, natomiast należność jest określona w naturze, to - zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek. Zatem, jeśli wynagrodzeniem jest grunt, to podstawą opodatkowania (ceną usługi wskazaną na fakturze) będzie wartość gruntu obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości. Opis na fakturze w zakresie nazwy usługi powinien natomiast odzwierciedlać rodzaj usługi; może być to więc np. doradztwo przy nabyciu działki nr … położonej w … .
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?