Wynagrodzenie za dzień ustawowo wolny
Pytanie:
"Pracownica była cały grudzień do nadal na L4. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 31.12.2010 r. Pracodawca wypłacił 80% wynagrodzenia za 33 dni. Czy za dzień 25 grudnia ustawowo-wolny powinien również wypłacić wynagrodzenie, jak domaga się pracownica. Jeśli tak to jaką kwotę, czy 80 % wynagrodzenia (pracownica ma wynagrodzenie zasadnicze plus premię, której nie wypłacono) czy dzienna stawka?"
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za dzień ustawowo wolny
Zgodnie z ustawą Kodeks pracy:
Art. 92. § 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownik zachowuje prawo do 80 % wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,
2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100 % wynagrodzenia,
3) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów - w okresie wskazanym w pkt 1 - pracownik zachowuje prawo do 100 % wynagrodzenia.
§ 1 [1].
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Nawiązując do powyższego należy stwierdzić, iż pracownicy należy się wynagrodzenie także za dzień ustawowo wolny od pracy, tj. 25 grudnia. Przy czym – podobnie jak w stosunku do innych dni – należy jej się 80% wynagrodzenia także za ten dzień, nie zaś pełna stawka – 100%. Zwracamy jednakże uwagę, że łączna liczba dni, za jaką pracownik może domagać się wypłaty świadczenia to 33, nie więcej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?