Wynajem lokalu a zwolnienie podmiotowe z VAT
Pytanie:
"Mam prywatny lokal użytkowy. Byłem VAT-owcem. Ponad półtora roku temu wyrejestrowałem działalność gospodarczą. Czy jeśli teraz chciałbym wynająć lokal firmie, muszę płacić od tego wynajmu podatek VAT (słyszałem, że przez 5 lat)?"
Odpowiedź prawnika: Wynajem lokalu a zwolnienie podmiotowe z VAT
Wejście w życie nowej regulacji o podatku od towarów i usług (VAT) - ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, ze zm.), spowodowało istotną zmianę w uznaniu usług najmu za czynności podlegające opodatkowaniu VAT i zlikwidowało wątpliwości, które pojawiały się na gruncie poprzedniej ustawy (ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym). Zgodnie z drugim zdaniem art. 15 ust. 2 obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Oznacza to, że obecnie świadczenie usług najmu jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli tylko jest świadczone w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z całą pewnością wynajmowanie nawet jednego lokalu użytkowego jest świadczeniem ciągłym dla celów zarobkowych.
Fakt wynajmu lokalu użytkowego nie musi jednak oznaczać, że usługa najmu będzie opodatkowana VAT. Podatnik świadczący tę usługę może być bowiem objęty zwolnieniem podmiotowym. Art. 113 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro". Podatnik, u którego wartość sprzedaży za ubiegły rok nie przekroczyła tego progu, jest więc na tej podstawie niejako automatycznie, z mocy prawa zwolniony z VAT.
Art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie dotyczy natomiast osób, które utraciły prawo do zwolnienia lub zrezygnowały z tego prawa i nie upłynęły jeszcze trzy lata, licząc od końca miesiąca, w którym miało to miejsce (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT). Nie ma zatem znaczenia, kiedy podatnik formalnie wyrejestrował działalność, ale kiedy utracił prawo do zwolnienia z VAT lub zrezygnował z niego.
Podsumowując, jeśli od końca miesiąca, w którym podatnik stał się czynnym podatnikiem VAT minęły już 3 lata, a wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro, podatnik jest zwolniony podmiotowo z VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?