Wypadek przy pracy a wynagrodzenie chorobowe
Pytanie:
"Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi w pracy i pozostaje na zwolnieniu lekarskim, to czy pracodawca ma również wypłacać wynagrodzenie za pierwsze 33 dni zwolnienia, czy ZUS przejmuje danego poszkodowanego od 1-go dnia niezdolności pracy?"
Odpowiedź prawnika: Wypadek przy pracy a wynagrodzenie chorobowe
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Co prawda ust. 3 tegoż artykułu stanowi, iż zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy w obecnym brzmieniu nie przewiduje już wynagrodzenia za 33 dni niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy (przewiduje natomiast takie wynagrodzenie w razie niezdolności wskutek wypadku w drodze do pracy i z pracy).
Zasiłek chorobowy przysługujący z tytułu wypadku przy pracy wypłaca pracodawca (jeżeli jest płatnikiem świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa) lub ZUS.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?