Wypisanie ze szpitala psychiatrycznego

Pytanie:

Kto decyduje o wypisaniu osoby ze szpitala psychiatrycznego, jeżeli ta przebywa tam wbrew swej woli?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 35. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

O wypisaniu ze szpitala psychiatrycznego osoby przebywającej w tym szpitalu bez jej zgody postanawia ordynator (lekarz kierujący oddziałem), jeżeli uzna, że ustały przewidziane w niniejszej ustawie przyczyny przyjęcia i pobytu tej osoby w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody. Kwestia ta doprecyzowana została w rozporządzeniu regulującym szczegółowy sposób działania szpitala psychiatrycznego w sprawach przyjmowania oraz wypisywania ze szpitala psychiatrycznego:

§ 9. 1. O wypisaniu ze szpitala psychiatrycznego osoby przebywającej bez jej zgody postanawia lekarz kierujący oddziałem, jeżeli stan zdrowia tej osoby wskazuje, że ustąpiły przyczyny przyjęcia i pobytu w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody. Okoliczności te odnotowuje się w dokumentacji medycznej, w szczególności uzasadnia się okoliczność ustąpienia bezpośredniego zagrożenia dla życia tej osoby albo życia lub zdrowia innych osób. To samo dotyczy osoby przyjętej do szpitala psychiatrycznego za jej zgodą, jeśli przy przyjęciu lub podczas pobytu w szpitalu zagrażała ona bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Jeżeli lekarz nie podejmuje takiej decyzji, Pani siostra może o nią wnioskować. Możliwość taką przewidują przepisy ustawy:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Chodzacy PARAGRAF

15.3.2015 21:43:50

Re: Wypisanie ze szpitala psychiatrycznego

Kto moze mi w tym pomoc jezeli sad postanowieniem chce umiescic mojego brata w szpitalu ,wbrew ustawie o Ochronie Zdrowia Psychicznego tylko dlatego,ze bedac chory na schizofremie nigdy sie nie leczyl ,mieszka sam,nikt mu nie pomaga zyje w zgodzie z sasiadami przez 57 lat i jest zadowolony z zycia jakie prowadzi .Jest zdrowy jak dzwon,nigdy z zyciu nie byl u zadnego lekarza i nigdy w zyciu nie bral zadnych lekow nawet aspiryny jest okazem zdrowia a Sad Rejonowy w Stalowej Woli sedzia Beata Grzybowska wbrew ustawie o Ochronie Zdrowia Psychicznego wydala postyanowienie o umieszczeniu brata w szpitalu wbrew jego woli.Czy na tym polega demokracja w wolnej Polsce a ludzi traktuje sie jak bialych niewolnikow

iza

3.2.2013 22:8:25

Re: Wypisanie ze szpitala psychiatrycznego

muj syn jest po 2 nieudanych prubach samobujczych raz byl w szpitalu 10 dni na oddziale mlodziezowym wypisanogo w piatek i w ten sam dzien tam wrucil ale na oddzial dla doroslych dodam ze w maju konczy 18 lat i ze ma przes sad przyznany osrodek wychowawczy w debrznie z kturego nawial i po powrocie do niego prubowal sie powiesic tak trafil do szpitala w stargardzie gdanski prosze mi pomu czy ja moge go z tamtad sama wypisac i umiescic w osrodku odwykowym bo kiedys bral narkotyki prosze o pomoc i odpowiedz szybka

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY