Wypłata dywidendy z zajętego udziału

Pytanie:

"Firma (sp. z o.o.) podejmuje uchwałę w 2005r. w sprawie wypłaty dywidendy wypłacanej w 2006r. w zmniejszonym wymiarze. Czy można za pomocą innej uchwały w przyszłym roku przywrócić pełny wymiar wypłaty tej samej dywidendy? Jak długo ma moc uchwała o zmianie wypłaty dywidendy? Czy należy to regulować co roku jeżeli chcemy zainwestować w firmę? Czy należy informować komornika, który zajął część udziałów jednego ze wspólników o podjętych uchwałach?"

Odpowiedź prawnika: Wypłata dywidendy z zajętego udziału

Z przedstawionego pytania wynika, że zgromadzenie wspólników podjęło w trakcie trwania roku obrotowego (2005) uchwałę dotyczącą wypłat dywidendy w roku następnym. Jednakże opis sytuacji wymaga uzupełnienia o poniższe uwagi. Otóż wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Ustalenie wysokości dywidendy, czyli podjęcie stosownej uchwały może więc nastąpić po zakończeniu roku obrotowego, a nie w jego trakcie. W trakcie roku obrotowego wspólnicy mogą natomiast postanowić o wypłacie tzw. dywidendy zaliczkowej. Warunkiem wypłaty takiej dywidendy jest to, by zatwierdzone sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazywało zysk. Zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne. Jeżeli więc wspólnicy chcieliby podjąć uchwałę o wypłacie dywidendy zaliczkowej w 2005 r., to byłaby to „zaliczka” na poczet dywidendy przysługującej za 2005 r.. Natomiast, jeśli ma być wypłacana zaliczka w 2006 r., na poczet dywidendy za ten właśnie rok, to należy poczekać na sporządzenie sprawozdania finansowego za rok 2005 .

Jeśli zysk ma być w całości przeznaczany na inwestowanie w spółkę, to wspólnicy nie podejmują uchwały o podziale zysków.

Co do kwestii zmiany uchwały o wypłacie dywidendy, to można ja uznać za dopuszczalną, jeśli nie ingeruje w prawo już nabyte. Uchwała o podziale zysku tworzy bowiem po stronie wspólników wierzytelność o jego wypłatę. Niedopuszczalne jest więc podjęcie uchwały o zmniejszeniu zysków przeznaczonych już wcześniejszą uchwałą do podziału.

Przepisy nie przewidują obowiązku po stronie spółki do informowania komornika podjęciu uchwał i ich treści. Nie zmienia to jednak faktu, iż spółka ma obowiązek kwotę dywidendy wypłacić komornikowi albo na rachunek depozytowy sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika