Wypłata renty a majątek małżonków
Pytanie:
"Czy renta pobierana przez jedno ze współmałżonków traktowana jest jak jego majątek odrębny, czy jako pieniądze wspólne? Jak wygląda sprawa w przypadku zasiłku chorobowego?"
Odpowiedź prawnika: Wypłata renty a majątek małżonków
W prawie polskim przyjmuje się, że pomiędzy małżonkami występuje zasadniczo ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Ponieważ w pytaniu nie wspomniano o żadnej umowie małżeńskiej inaczej regulującej stosunki majątkowe, przyjmujemy, że w Państwa sytuacji będzie panował ustrój ustawowy. Wspólność ustawowa jest wspólnością majątkową, która obejmuje dorobek małżonków, tzn.takie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków lub przez jedno z nich, z wyjątkiem przedmiotów wyczerpująco wymienionych w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (między innymi: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków). Do majątku wspólnego należy niewątpliwie wynagrodzenie za pracę (art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Tak jak wynagrodzenie za pracę należy traktować także świadczenia, które spełniają taką samą, jak wynagrodzenie za pracę funkcję ekonomiczną - tj. utrzymanie rodziny, np. emeryturę, rentę inwalidzką, czy też rentę odszkodowawczą. Również zasiłek chorobowy nie jest wymieniony, jako wyłączony z majątku wspólnego, co oznacza, że będzie do niego należał. Wspomniany art. 33 kro jest bowiem artykułem, który wyczerpująco wymienia przedmioty wchodzące w skład majątku odrębnego. Zasiłek chorobowy nie jest także traktowany jako przedmiot uzyskany z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 33 pkt. 7). W tym samym punkcie pojawia się bowiem wyłączenie odnośnie renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość. Zasiłek chorobowy jest ekonomicznie traktowany raczej jako wynagrodzenie, a nie jako zadośćuczynienie za krzywdę, a zatem zarówno on, jak i wspomniana wcześniej renta będą należały do majątku wspólnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?