Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy, wynagrodzenie to powinno być wypłacane w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu pracy (pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników) powinien on jednostronnie określić termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia. Miejscem spełnienia świadczenia winna być siedziba pracodawcy.
Artykuł 86 § 3 KP wprowadza zasadę gotówkowego wypłacania wynagrodzenia. Pracodawca może spełnić to świadczenie w inny sposób (np. przelew na konto) tylko wówczas, gdy stanowi o tym układ zbiorowy, bądź jeżeli pracownik wyrazi pisemną zgodę. W przedstawionym stanie faktycznym to pracownik jest obowiązany zgłosić się po nieodebrane dotychczas wynagrodzenie (pracownik nie wyraził zgody, w formie pisemnej, inną formę wypłaty wynagrodzenie niż gotówkowa - w siedzibie firmy, do rąk własnych). "Pracodawca nie ma obowiązku przesłania na adres pracownika wynagrodzenia, jeżeli pracownik go nie podjął".(komentarz do Dz. Ust. 1998.21.94 – Jacek Skoczyński).
Z powyższego wynika, że pracodawca ma obowiązek spełnić świadczenie w formie gotówkowej do rąk pracownika. Jedyne wyjątki są dopuszczalne wówczas, gdy stanowi tak układ zbiorowy bądź sam pracownik wyraził pisemną zgodę na inną formę wypłaty wynagrodzenia. W przedstawionym stanie faktycznym pracownik będzie musiał sam zgłosić się po nieodebrane wynagrodzenie.