Wypowiedzenie umowy użyczenia

Pytanie:

"Za pośrednictwem adwokata wypowiedziałem umowę użyczenia z dwoma osobami mieszkającym w moim mieszkaniu. Wypowiedzenie zostało napisane dnia 27 lutego 2007 "ze skutkiem na dzień 26 kwietnia 2007" i zostało odebrane jako list polecony na początku marca. Nie ma tam również powodu zerwania. Czytając tutaj odpowiedzi na pytania dostrzegłem, ze umowę użyczenia można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Czy takie wypowiedzenie jest w ogóle ważne ze względu na daty jakie są tam wpisane? Czy będzie ono automatycznie honorowane po upływie trzech miesięcy od dnia odebrania przez adresata? Czy jeżeli poczekam do lipca z pozwem o eksmisję, wypowiedzenie będzie podstawą dla sądu? Czy umowę użyczenia można wypowiedzieć bez podania przyczyn?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy użyczenia

W stanie faktycznym nie zostało napisane wprost, ale z okoliczności wynika, że umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić. W każdym innym wypadku umowy użyczenia zawartej na czas nie oznaczony konieczne jest jej wypowiedzenie. Przepisy dotyczące użyczenia nie regulują terminów wypowiedzenia umowy. W takim przypadku należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące umowy najmu. Zgodnie z art. 688 kodeksu cywilnego jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Ponieważ wskazany przez Pana w wypowiedzeniu termin wygaśnięcia umowy jest niezgodny z terminem wskazanym w ustawie, zastrzeżenie terminu jest bezskuteczne. Umowa użyczenia wygaśnie w terminie 3 miesięcy od dnia dojścia oświadczenia o wypowiedzeniu do drugiej strony, na koniec miesiąca kalendarzowego. Zakładając, że oświadczenie o wypowiedzeniu doszło do drugiej strony na początku marca, umowa użyczenia wygaśnie 30 czerwca 2007r. Samo oświadczenie woli o wypowiedzeniu jest ważne i wiąże strony.

Wypowiadając umowę użyczenia nie ma obowiązku podawania przyczyn jego wypowiedzenia (użyczenie jest nieodpłatne).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika