Wypowiedzenie w czasie urlopu bezpłatnego

Pytanie:

"Czy w czasie przebywania na urlopie bezpłatnym jest możliwe złożenie wypowiedzenia i czy czas urlopowania może być wykorzystany jako okres wypowiedzenia? Jakie zmiany obowiązują po 31-07.03 w sprawie zwolnień z przyczyn reorganizacji zakładu (likwidacji stanowiska)? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie w czasie urlopu bezpłatnego

Pracownik, który przebywa na urlopie bezpłatnym może złożyć swemu pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Natomiast pracodawca, który chciałby z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę w drodze wypowiedzenia ograniczony jest zakazem wynikającym z art. 41 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jeżeli jednak wypowiedzenie umowy o pracę jest elementem tzw. zwolnień grupowych, wówczs art. 41 kodeksu pracy stosuje się z pwnymi ograniczeniami. Otóż na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o zwolnieniach grupowych, wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy, nie jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego krócej niż 3 miesiące. Oznacza to, że jeżeli likwidowane jest stanowisko pracy z przyczyn ekonomicznych, pracownika można zwolnić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy jego przebywania na urlopie bezpłatnym. Od 1 lipca 2003r. zmiany w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych dotyczyły głownie zakresu podmiotowego stosowania tych przepisów. Od tego dnia ustawa ma zastosowanie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Nowelizacja uzalezniła także wysokośc odprawy wypłącanej zwalnianym pracownikom od zakładowego stażu pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Małgosia 2018-01-28 15:53:56

    Witam. Czy w okresie urlopu bezpłatnego mogę złożyć pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę i nie pracować u pracodawcy w okresie wypowiedzenia.Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia.Dziękuję.

  • iwo 2017-06-01 13:59:24

    Jestem na urlopie bezpłatnym do końca sierpnia 2017r.Chcę wypowiedzieć umowę. Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy na urlopie bezpłatnym również obowiązuje mnie ten okres wypowiedzenia? Czy mogę rozwiązać stosunek pracy bez okresu wypowiedzenia?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika