Wyrok ustanawiający służebność drogi koniecznej a tytuł egzekucyjny

Pytanie:

"Czy wyrok ustanawiający służebność drogi koniecznej jest tytułem egzekucyjnym, który może stanowić podstawę do wszczęcia egzekucji?"

Odpowiedź prawnika: Wyrok ustanawiający służebność drogi koniecznej a tytuł egzekucyjny

Prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu służebności drogi koniecznej tworzy stosunek prawny pomiędzy tymi stronami. Orzeczenie takie ustanawia służebność i określa jej zakres oraz sposób wykonywania, natomiast nie stwarza obowiązku określonego świadczenia. Postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej nie jest tytułem egzekucyjnym, podlegającym zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności (tak uchwała SN sygn. III CZP 38/2002.). Z tej służebności wynika roszczenie, którego treścią jest możność żądania od właściciela nieruchomości obciążonej określonego zachowania odpowiadającego ustanowionemu prawu. Roszczenia tego można dochodzić w odrębnym postępowaniu o ochronę służebności, w tym także o przywrócenie stanu zgodnego z prawem. Dopiero wyrok wydany w tym postępowaniu może być tytułem egzekucyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika