Wyrok WSA uchylajÄ…cy decyzjÄ™ a ponowna decyzja

Pytanie:

"Sprawa dotyczy wymiaru podatku od nieruchomości. W roku 2004 otrzymałem decyzję Burmistrza o wymiarze podatku od nieruchomości za rok 2004. Po zaskarżeniu (chodziło o nieprawidłowe zakwalifikowanie nieruchomości jako budynku) i utrzymaniu zaskarżonej decyzji w mocy przez SKO, Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyrokiem ww. zaskarżoną decyzję (nie przekazując jej jednocześnie do ponownego rozpoznania organowi I instancji!) i stwierdził, iż nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. Sprawa wróciła do Burmistrza, który wydał ponownie niekorzystną decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. Czy po wyroku sądu administracyjnego, korzystnego dla podatnika (uchylającego zaskarżoną decyzję organu i nie przekazującego sprawy do ponownego rozpoznania przez organ I instancji), organ może wydać ponownie decyzję, która byłaby niekorzystna dla podatnika oraz czy przy ponownym wydaniu decyzji przez organ znaczenie dla tego organu ma uzasadnienie wyroku, będącego podstawą wyroku uchylającego tę decyzję? Czy ma zastosowanie w tym przypadku tzw. powaga rzeczy osądzonej (res iudicata)?"

Odpowiedź prawnika: Wyrok WSA uchylający decyzję a ponowna decyzja

Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sąd uwzględniając skargę na decyzję lub postanowienie uchyla decyzję lub postanowienie w całości albo w części, jeżeli stwierdzi:

  • naruszenie prawa materialnego, które miaÅ‚o wpÅ‚yw na wynik sprawy,
  • naruszenie prawa dajÄ…ce podstawÄ™ do wznowienia postÄ™powania administracyjnego,
  • inne naruszenie przepisów postÄ™powania, jeżeli mogÅ‚o ono mieć istotny wpÅ‚yw na wynik sprawy.

Jak stanowi art. 153 ustawy - Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi, ocena prawna i wskazania co do dalszego postÄ™powania wyrażone w orzeczeniu sÄ…du wiążą w sprawie ten sÄ…d oraz organ, którego dziaÅ‚anie lub bezczynność byÅ‚o przedmiotem zaskarżenia.

W zależnoÅ›ci od tego, jaka byÅ‚a podstawa uchylenia decyzji, organ podatkowy (np. burmistrz), którego decyzjÄ™ uchyliÅ‚ sÄ…d, w niektórych wypadkach może wydać decyzjÄ™ ponownie niekorzystnÄ… dla podatnika. BÄ™dzie to miaÅ‚o miejsce przykÅ‚adowo w sytuacji, gdy przyczynÄ… uchylenia byÅ‚o naruszenie przepisów postÄ™powania. W takiej sytuacji organ – zgodnie ze wskazaniami sÄ…du – uzupeÅ‚ni postÄ™powanie, aby wykluczyć naruszenia majÄ…ce mieć istotny wpÅ‚yw na wynik sprawy i ponownie może dojść do przekonania, iż jednak decyzja nie powinna być korzystna dla podatnika. Co innego, jeÅ›li w wyroku sÄ…d dokona oceny prawnej i podzieli argumenty podatnika, uchylajÄ…c decyzjÄ™ z powodu naruszenia prawa materialnego. W takiej sytuacji nowa decyzja powinna być korzystna dla podatnika.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika