Wyrok WSA uchylający decyzję a ponowna decyzja
Pytanie:
"Sprawa dotyczy wymiaru podatku od nieruchomości. W roku 2004 otrzymałem decyzję Burmistrza o wymiarze podatku od nieruchomości za rok 2004. Po zaskarżeniu (chodziło o nieprawidłowe zakwalifikowanie nieruchomości jako budynku) i utrzymaniu zaskarżonej decyzji w mocy przez SKO, Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyrokiem ww. zaskarżoną decyzję (nie przekazując jej jednocześnie do ponownego rozpoznania organowi I instancji!) i stwierdził, iż nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. Sprawa wróciła do Burmistrza, który wydał ponownie niekorzystną decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. Czy po wyroku sądu administracyjnego, korzystnego dla podatnika (uchylającego zaskarżoną decyzję organu i nie przekazującego sprawy do ponownego rozpoznania przez organ I instancji), organ może wydać ponownie decyzję, która byłaby niekorzystna dla podatnika oraz czy przy ponownym wydaniu decyzji przez organ znaczenie dla tego organu ma uzasadnienie wyroku, będącego podstawą wyroku uchylającego tę decyzję? Czy ma zastosowanie w tym przypadku tzw. powaga rzeczy osądzonej (res iudicata)?"
Odpowiedź prawnika: Wyrok WSA uchylający decyzję a ponowna decyzja
Zgodnie z art. 145 § 1 pkt 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sąd uwzględniając skargę na decyzję lub postanowienie uchyla decyzję lub postanowienie w całości albo w części, jeżeli stwierdzi:
-
naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy,
-
naruszenie prawa dające podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego,
-
inne naruszenie przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Jak stanowi art. 153 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia.
W zależności od tego, jaka była podstawa uchylenia decyzji, organ podatkowy (np. burmistrz), którego decyzję uchylił sąd, w niektórych wypadkach może wydać decyzję ponownie niekorzystną dla podatnika. Będzie to miało miejsce przykładowo w sytuacji, gdy przyczyną uchylenia było naruszenie przepisów postępowania. W takiej sytuacji organ – zgodnie ze wskazaniami sądu – uzupełni postępowanie, aby wykluczyć naruszenia mające mieć istotny wpływ na wynik sprawy i ponownie może dojść do przekonania, iż jednak decyzja nie powinna być korzystna dla podatnika. Co innego, jeśli w wyroku sąd dokona oceny prawnej i podzieli argumenty podatnika, uchylając decyzję z powodu naruszenia prawa materialnego. W takiej sytuacji nowa decyzja powinna być korzystna dla podatnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?