Wysokość alimentów a drugie małżeństwo

Pytanie:

"Mój narzeczony jest po rozwodzie. Ma 2 dzieci. Za kilka miesięcy chcemy wziąć ślub. Podpisaliśmy już intercyzę o wyłączności majątkowej - przezorność. Mieszkamy razem. Czy mimo intercyzy sąd może brać pod uwagę przy ustalaniu alimentów wysokość moich zarobków? Jeśli tak (w Polsce wszystko jest możliwe...to kraj bezprawia...) to jak tego uniknąć? "

Odpowiedź prawnika: Wysokość alimentów a drugie małżeństwo

Przy ustalaniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę z jednej strony - usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, a z drugiej strony - zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Zobowiązanym jest Pani narzeczony. Jego możliwości zarobkowe zależą tylko od niego i Pani zarobki nie mają tutaj żadnego znaczenia. Przy ustalaniu jednak możliwości majątkowych, sąd mógłby wziąć pod uwagę także Pani zarobki. Jednakże podpisali Państwo umowę o rozdzielności majątkowej, przy której Pani zarobki stanowić będą Pani majątek odrębny. W takiej sytuacji wysokość Pani zarobków nie może byc brana pod uwage przy ustalaniu majątkowych możliwości Pani narzeczonego. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 47 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą powoływać się względem osób trzecich na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności tylko wtedy, gdy zawarcie przez nich umowy majątkowej oraz jej rodzaj były tym osobom znane. Dlatego też, aby umowa intercyzy skuteczna była wobec osób trzecich, należy przy zaciąganiu wszelkich zobowiązań zawsze informować ewentualnych kontrahentów o zawarciu takiej umowy i o jej treści. W przypadku orzekania wysokości alimentów, należy o tym fakcie powiadomić osobę uprawniona do alimentów oraz sąd.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • art 2012-05-06 12:11:27

    I wszystko jasne..dzięki :)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika