Wysokość odprawy dla pracownika idącego do wojska

Pytanie:

"Jakie obowiązują zasady naliczania odprawy z tytułu powołania do zasadniczej służby wojskowej?"

Odpowiedź prawnika: Wysokość odprawy dla pracownika idącego do wojska

Zgodnie z art. 125 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie to oblicza się według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu tego ekwiwalentu w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy. Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu. Ekwiwalent oblicza się:

  • dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych przez współczynnik, a następnie,
  • dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8, a następnie,
  • mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego. Współczynnik ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. W 2005 r. współczynnik ten wynosi 21.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • R 2022-06-18 09:13:49

    Czy otrzymana odprawa wojskowa w związku z powołaniem do WOT pomniejsza o kwotę odprawy wynagrodzenie pracownika-żołnierza w kolejnym miesiącu?

  • joanna 2017-09-28 07:36:46

    Pracownik otrzymuje wynagrodzenie brutto 2000 zł. Został powołany do wojska na służbę i musimy mu wypłacić odprawę za 2 tygodnie. Pracownik poszedł do wojska od 01.09.2017. Jaka będzie kwota odprawy?

  • as 2017-07-07 23:16:49

    Chłopak jest w wojsku od 2 miesięcy dopiero sie od kapitana dowiedział ze taki ekwiwalent mu sie należy czy po takim czasie ma jeszcze prawo się o to starać?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika