Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Umowa spółki cywilnej powinna dokładnie określać tak cel gospodarczy, do którego dążyć będą wspólnicy, jak również działania wspólników prowadzących do jego osiągnięcia. Wolność w zawieraniu umów i kształtowaniu ich charakteru daje w tym zakresie szerokie spektrum możliwości, aby wspólnicy w sposób nieskrępowany ustalili swoje prawa i obowiązki. Jednakże ustawodawca posługuje sie również ustaleniami, które muszą być przestrzegane w sposób bezwzględny, tak aby umowa spółki cywilnej oddawała jej właściwy sobie charakter.
Jednym z nich, zgodnie z art. 863 § 2 kodeksu cywilnego, jest przestrzeganie ustawowego zakazu podziału majątku spółki. Wspólność łączna majątkowa jaka zachodzi pomiędzy wspólnikami oznacza jego niepodzielność. Każdy z nich jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i prawa tworzącego tę całość.
Natomiast prawo żądania podziału i wypłaty z zysku przysługuje każdemu wspólnikowi. Może to nastąpić dopiero po rozwiązaniu spółki. Jednakże jeśli umowa spółki jest zawarta na czas dłuższy, czyli trwa więcej niż jeden rok obrachunkowy, wspólnicy mogą żądać podziału i wypłaty zysku z końcem każdego z nich. Definicję roku obrachunkowego znajdziemy w ustawie o rachunkowości art. 3. 1.pkt. 9. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wspólnicy w umowie spółki lub podjętej uchwale zawarli w tej materii odmienne postanowienia od omówionych.
Jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Termin wypowiedzenia może być w umowie spółki - lub w osobnej uchwale - przedłużony albo skrócony, jak też odniesiony do innego niż rok obrachunkowy miernika czas.
Same zmiany danej umowy mogą zostać przeprowadzone w dowolny sposób, zarówno w formie załączników, aneksów czy „porozumień” zmieniających. Wspólnik może też wystąpić ze spółki złożywszy oświadczenia woli pozostałym wspólnikom. Zmiana umowy jak również oświadczenie wspólnika o wystąpieniu powinny sie mieć taką samą formę w jakiej została zawarta umowa spółki. Ustawodawca wymaga formy pisemnej dla zawarcia umowy spółki cywilnej dla celów dowodowych. W przypadku gdy umowa staje się mało czytelna z powodu licznych zmian wspólnicy mogą sporządzić tekst ujednolicony z postanowieniami ich obowiązującymi.