Odstępne za lokal handlowy kosztem
Pytanie:
"Mam zamiar wynająć lokal handlowy w pasażu handlowym zarządzanym przez Sp. z o.o. Obecnemu wynajmującemu muszę zapłacic odstępne. Jest on udziałowcem wspomnianej spółki bedącej właścicielem pasażu lecz lokal wynajmuje od spółki tak jak pozostali handlowcy w pasażu. Prowadzę działalność gospoadarczą jako osoba fizyczna (zasady ogólne, podatek liniowy, forma uproszczona), którą chciałem rozszerzyć poprzez sprzedaż w kolejnym punkcie miasta. W umowie ta transakcja bedzie prawdopodobnie zapisana jako "zbycie praw do lokalu" lub "odstępne za przejęcie lokalu". Czy koszt przejęcia lokalu do wynajmu (odstępne) mogę na podstawie umowy notarialnie poświadczonej wliczyć w koszty prowadzonej działalności? Jeśli nie, to w jaki sposób przeprowadzić tę transakcję, aby była kosztem w świetle przepisów podatkowych?"
Odpowiedź prawnika: Odstępne za lokal handlowy kosztem
Wskazany wydatek poniesiony na nabycie praw najmu lokalu (odstępne) jest niewątpliwie kosztem uzyskania przychodów, o ile spełnia wymogi określone w przepisach art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991, nr 80, poz. 350 ze zm.) - tak stwierdzono w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Lubelskiego Urzędu Skarbowego z 2004.08.06 (sygn. PD.423-60/04). Zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Artykuł 23 w swym katalogu nie wyłącza wydatków poniesionych celem uzyskania prawa do najmu lokalu z kosztów uzyskania przychodów, stąd wydatek ten może znaleźć odzwierciedlenie w kosztach firmy. Poza powyższym, koszt przejęcia lokalu, który ma stanowić lokal, w którym będzie Pan prowadził kolejny punkt sprzedaży bez wątpienia jest związany z uzyskaniem przychodu. Pozostaje jedynie kwestia odpowiedniego zaksięgowania wskazanego wydatku. Zgodnie, z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r., nr 152, poz. 1475 ze zm.), podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
-
faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, lub
-
inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
-
wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
-
datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
-
przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
-
podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
– oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Wskazany § 13 stanowi, że za dowody księgowe uważa się również:
-
dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem;
-
noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
-
dowody przesunięć;
-
dowody opłat pocztowych i bankowych;
-
inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.
Zawarta umowa, jeżeli będzie zawierała wskazane powyżej (pogrubione) dane, będzie stanowiła podstawę do zaksięgowania kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Jeśliby jednak wspomniane odstępne nie było tylko zapłatą za prawo najmu, lecz za prace adaptacyjne w lokalu, to nie mogłoby być zaliczone w koszty bezpośrednio, lecz tylko poprzez odpisy amortyzacyjne od "inwestycji w obcych środkach trwałych" - por. art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak: informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Lubartowie z 2004.09.29, sygn. DP1-415-16/04).
Zatem poniesiony wydatek na inwestycję w obcym środku trwałym zaliczony może być w koszty uzyskania przychodów jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.
Istotne informacje na ten temat zawiera następująca odpowiedź serwisu e-prawnik.pl: Wystawianie faktur a amortyzacja lokalu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?