Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną
Pytanie:
"Lokal, którego dotyczy pytanie jest lokalem użytkowym na prawach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego, na który w 1995 r. jeden ze wspólników spółki cywilnej (pełnomocnik reprezentujący spółkę) otrzymał przydział na lokal. Brak podmiotowości prawnej spółki cywilnej spowodował sytuację, w której spółka nie mogła stać się właścicielem lokalu, jak i członkiem spółdzielni. Ostatnio dowiedziałem się, że Spółdzielnia powinna wystawić fakturę VAT na wspólnika, a nie na spółkę. Mam natomiast informacje sprzeczne z takim stanowiskiem, z których wynikał że faktura VAT jest dokumentem bezwzględnie związanym z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, jak również w oparciu o te przepisy należy przyjąć, ze spółka cywilna będąca czynnym podatnikiem VAT ma osobowość prawną. Przywołany art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dot. podmiotów zobowiązanych do ponoszenia kosztów eksploatacji i utrzymania lokalu w pkt. 6 i 61 precyzuje, że obowiązek taki mają również .." osoby faktycznie korzystające z lokalu.." Moje pytanie dotyczy szczególnie kwestii formalnej. Czy są prawne przeciwskazania, aby faktura VAT zawierała dane NABYWCY usług świadczonych przez Spółdzielnię i ODBIORCY faktury- właściciela lokalu - pełnomocnika spółki cywilnej? Czy argument " co nie jest prawnie zabronione jest dozwolone" może mieć w tej sytuacji zastosowanie?"
Odpowiedź prawnika: Wystawienie faktury VAT na spółkę cywilną
Przede wszystkim pragniemy wyjaśnić, że nie ma przeciwwskazań, aby wystawiana przez Spółdzielnię faktura zawierała poza określeniem nabywcy, również (np. w formie adnotacji) dane odbiorcy. W naszej opinii powinno to mieć miejsce w odwrotny sposób niż wskazany w pytaniu – jako nabywca powinien być wskazany Wspólnik Spółki, natomiast Spółka może być ewentualnie wskazana jako odbiorca usługi. Niezależnie od tego przedmiotowa faktura nie może naszym zdaniem stanowić dla Spółki podstawy do odliczenia podatku.
Wbrew pozorom, nasza poprzednia odpowiedź nie stała w sprzeczności z wcześniej udzielonymi odpowiedziami. Jak już wskazywaliśmy, faktura VAT dokumentować może jedynie czynności podlegające opodatkowaniu VAT (także świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami VAT). W omawianym przypadku są to usługi świadczone przez Spółdzielnię na rzecz wspólnika spółki (a nie spółki), gdyż to on jest osobą, którą łączy prawny stosunek ze spółdzielnią (prawo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego). Tym samym to na jego rzecz (zarówno z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego, jak i prawa spółdzielczego) świadczone są usługi Spółdzielni. Nie ma przy tym znaczenia, że faktycznie z usług tych korzysta Spółka.
Przytoczony art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie stanowi o obowiązku ponoszenia opłat przez osoby faktycznie korzystające z lokalu, lecz o solidarnej odpowiedzialności (zasady odpowiedzialności solidarnej regulują przepisy art. 366 Kodeksu cywilnego). Z przepisu tego w żadnym razie nie można wnosić, iż między spółką cywilną a Spółdzielnią istnieje stosunek prawny prowadzący do wniosku, że świadczone przez Spółdzielnie usługi są świadczone na rzecz Spółki.
Na marginesie chcielibyśmy wyjaśnić, iż ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani żadne inne nie przewidują przyznania spółce cywilnej osobowości prawnej. Przewidują one (przepisy VAT) zdolność spółki cywilnej (jak i spółek osobowych prawa handlowego) do bycia podatnikami tego podatku. Fakt ten w żadnym stopniu nie wpływa na podmiotowość prawną spółki cywilnej na gruncie innych przepisów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?