Wystawienie rachunku przez wykonującego dzieło

Pytanie:

"Zatrudniono pracowników na podstawie umowy o dzieło (nie związanych z pracodawcą na zasadzie umowy o pracę). Czy wypłacając pracownikom wynagrodzenie za wykonanie dzieła wystarczy umieścić ich na liście płac, czy też muszą oni wystawić rachunki? "

Odpowiedź prawnika: Wystawienie rachunku przez wykonującego dzieło

Lista płac służy kalkulacji wypłaty wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Osoba wykonująca umowę o dzieło nie musi wystawić rachunku, nie musi też prowadzić działalności gospodarczej - nie może nawet wystawić rachunku jeżeli takiej działalności nie prowadzi.

Wystawienie rachunku Wykonującemu umowę o dzieło leży w interesie Zamawiającego (czyli firmy na rzecz której dzieło zostało wykonane- w ten sposób Zamawiający udowadnia wysokość poniesionych kosztów z tytułu wypłaty wynagrodzenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kiki 2013-08-10 12:33:06

    Czy muszę w dokumentacji mieć rachunek za wykonanie dzieła? Co , jeśli nie mam , ponieważ pokwitowanie odebrania zapłaty było na liście podobnej do listy płac.Czy jest za to jakaś kara?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika