Występowanie dwóch pełnomocników w procesie

Pytanie:

"W przypadku, kiedy ustanowienie dwóch pełnomocników (jednego mojego syna a drugiego adwokata) według kc doręczenia będą czynione tylko jednemu z nich? Czy mogę wybrać, któremu z nich? Czy jeżeli wybiorę jako właściwego do doręczeń mojego syna oraz w razie rozprawy mój syn będzie reprezentować mnie przed sądem, a adwokat przygotuje i podpisze pozew oraz będzie przygotowywać i podpisywać wszelką korespondencję z sądem będą zasądzone koszty zastępstwa procesowego? (jakby wszystkie czynności dokonał adwokat) Mój syn pracuje w kancelarii jednak jest dopiero studentem. Chciałbym, żeby mógł czytać wszystkie pisma oraz reprezentować mnie przed sądem, jednak sporządzi pozew oraz wszelką korespondencję zawodowy adwokat, który prowadzi moje sprawy. Nie chciałbym jednak, żeby sąd nie zasądził z tego powodu kosztów zastępstwa adwokackiego, stąd moje pytanie."

Odpowiedź prawnika: Występowanie dwóch pełnomocników w procesie

W przedstawionym przypadku wskazówką może być orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 września 1982r., sygn. II CR 177/82, opubl. w OSPiKA 1983/6 poz.122, zgodnie z którym, jeżeli jest kilku pełnomocników strony skuteczne dla strony jest zawiadomienie o rozprawie jednego z tych pełnomocników. Pamiętać jednak należy, że odnośnie doręczeń istnieje regulacja obligatoryjna. Doręczenie może być kierowane do pełnomocnika procesowego lub pełnomocnika do doręczeń. Pełnomocnictwo do doręczeń jest szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa do niektórych czynności procesowych. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że strona ma zamiar ustanowić dwóch pełnomocników do niektórych czynności procesowych. W takim wypadku żadnego z nich nie można uznać za pełnomocnika procesowego (mającego upoważnienie do działań określonych w art. 91 kpc). Zależnie od treści pełnomocnictwa jednemu lub obu można dać umocowanie do doręczeń. Strona może więc wybrać, któremu z nich będą doręczane pisma; zasadniczo musi to zrobić w treści pełnomocnictwa. Jednak zgodnie z regulaminem sądów powszechnych przed zarządzeniem o doręczeniu pisma sąd powinien sprawdzić, jakiego wyboru dokonała strona nie tylko w treści pełnomocnictwa, ale i w inny sposób.

W sytuacji opisanej w punkcie drugim sąd raczej nie zasądzi np. kosztów wydatków poniesionych przez adwokata, które mogą wynikać między innymi z kosztów dojazdu adwokata do sądu w celu reprezentacji na rozprawie, gdyż to syn będzie reprezentować stronę. Natomiast strona z pewnością poniesie koszty wynagrodzenia adwokata związane ze sporządzaniem pism procesowych i one mogą zostać zasądzone na jej rzecz w wyroku. Wysokość tej sumy zależy jednak zawsze od okoliczności danego przypadku i podlega ocenie sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika