Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

Pytanie:

"Czy żona po rozwodzie może zabrać dziecko za granicę mając paszport dziecka? Jak można temu zapobiec na sprawie o rozwód? Jak taka sprawa przebiega przy nie orzekaniu o winie? Chodzi o ewentualny wyjazd na stałe oraz to czy przyznanie mi praw rodzicielskich gwarantuje mi to, że żona nie wywiezie dziecka za granicę?"

Odpowiedź prawnika: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

Ewentualne orzeczenie rozwodu małżonków (rodziców dziecka) nie wpływu na ich władzę rodzicielską względem niego (oczywiście jeżeli sąd żadnego z nich jej nie pozbawi lub nie ograniczy). Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom. Tak więc kodeks rodzinny przyznaje obojgu rodzicom jednakowe prawa w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, i to bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem. Każdemu z rodziców przysługuje pełnia władzy z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Innymi słowy o sprawach dnia codziennego (czyli z wyłączeniem spraw istotnych dziecka) każde z rodziców może decydować samodzielnie nie pytając o zgodę drugiegi rodzica. Taką sprawą mógłby być wyjazd zagraniczny jednak o charakterze urlopowym. Z całą pewnością wyjazd dziecka za granicę na stałe jest rozstrzygnięciem o charakterze istotnym dla dziecka. Podsumowując, matka dziecka nie może samodzielnie podjąć decyzji o wyjeździe dziecka na stałę za granicę. Jeżęli żona będzie chciała postępować zgodnie z prawem, to taki ewentualny wyjazd będzie musiałą uzyskać Pana zgodę. W braku takiej zgody będzie mogła wystąpić do sądu o wydanie takiego pozwolenia (co jednak nie oznacza jedank z całą pewnością, iż takie pozwolenie uzyska). Proszę pamiętać, iż w związku z tym, iż rodzice powinni wykonywać władzę rodzicielską wspólnie, mają oni obowiązek uzgadniania między nimi sposobu wychowania dziecka i załatwiania jego spraw. W braku porozumienia każde z rodziców, choćby nie pozostawali oni w związku małżeńskim, może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Jako istotną sprawę rodziny orzecznictwo sądowe uznało m.in. określenie miejsca pobytu dziecka. Art. 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stawnowi, iż władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Przyjmuje się, iż generalną zasadą wykonywania władzy rodzicielskiej jest dobro dziecka (rodzice powinni władzę rodzicielską tak sprawować, aby wszystkie ich poczynania były zgodne z interesem dziecka).

Sąd orzekając rozwód małżonków mających małoletnie dziecko orzeka zawsze o władzy rodzicielskiej nad nim, bez względu na to, czy poprzednio wydane zostały i dotychczas obowiązują jakiekolwiek orzeczenia dotyczące tej władzy. Powierzenie w wyroku rozwodowym władzy rodzicielskiej nad dzieckiem stron następuje na podstawie ustaleń faktycznych, charakteryzujących kwalifikacje rodziców oraz stan więzi emocjonalnej pomiędzy nimi i dzieckiem, a także ustaleń odnoszących się do dziecka, które wskazują jego wiek i stopień osiągniętego rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Sąd, orzekając o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym, może stosownie do okoliczności: a) powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rozwiedzionym rodzicom; b) powierzyć wykonywanie tej władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka; c) ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców; d) pozbawić władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców; e) zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców; f) uregulować sposób wykonywania osobistych kontaktów z dzieckiem tego z rodziców, któremu nie zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Asia 2015-04-04 16:23:32

    jestem po rozwodzie, ojciec ma prawa do dziecka, chciałabym wyjechać na stałe do niemiec , jeśli ojciec dziecka się nie zgodzi to gdzie się udać żeby taką zgodę uzyskać? czy muszę zakładać sprawę w sądzie?

  • Arasek 2013-05-25 15:43:01

    Mam kłopot. Matka mojej 7 letniej córki powiedziala mi wczoraj ,że zamierza wyjechać na stale z córką do Niemiec. Byliśmy ponad osiem lat w wolnym zwiazku. Od prawie roku jestem sam. Ale z córka i ja jesteśmy ze sobą bardzo zwiazani emocjonalnie. Odwiedzam ją praktycznie codziennie. Nie wyobrażam sobie żecia bez niej. Rozumiem argumenty materialne jej Mamy , ale ona nie rozumiem moich. Dla mnie córka jest oczkiem w glowie. Bardzo się kochamy. Co zrobić ?

  • asia 2013-05-20 14:34:34

    chce wyjechać na stałe za granicę (Holandia) razem z 2 letnim synkiem. Jestem po rozwodzie i mam przyznaną w pełni władzę rodzicielską nad synem. Ojciec dziecka nie utrzymuje kontaktów ze mną ani z dzieckiem. Zasądzonych alimentów nie płaci. Przy rozwodzie Sąd ograniczył mu prawa rodzicielskie do minimum. Dziecko nie posiada ważnych dokumentów potrzebnych do wyjazdu (paszportu , dowodu). czy mogę potrzebuję jego zgody? A jesli nie zgodzi się to gdzie mogę sie zwrócić o pozwolenie na wyjazd i na wyrobienie potrzebnych dokumentów?

  • ania 2013-04-20 16:49:46

    Mam pytanie jestem po rozwodzie mam 9 letniego synka . z moim terazniejszym mężem mam jeszcze 2 dzieci mąż pracuje zagranicą chce wyjechac do niego razem z 3 dzieci dziecko ma paszport kontakt dziecko ma z byłym mężem ale my nie mamy dobrego kontaktu ze soba czy moge normalnie wyjechac zagranice prosze o szybka odp

  • mmm 2012-03-08 13:58:11

    jestem po rozwodzie dziecko ma paszport chce wyjechac z nim na stałe ojciec sie nie interesuje córka wcale czy moze miec jakis problem do tego ze ona wyjechała ze mną ?? co zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika