Sprostowanie aktu zgonu
Pytanie:
"Jaki przepis prawa przewiduje, iż: "W sprawach sprostowania orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego"?"
Odpowiedź prawnika: Sprostowanie aktu zgonu
Podstawa prawna postępowania sądowego w sprawach sprostowania aktów stanu cywilnego, w tym aktu zgonu, znajduje się w Ustawie z 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego, a w szczególności w rozdziale 4: Unieważnienie, sprostowanie, ustalenie treści, odtworzenie i uzupełnienie aktu stanu cywilnego i art. 33 Ustawy. Ma on taką treść, jak przepis przywołany w pytaniu. Ustawa przewiduje, iż w aktach stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian, a jedyną drogą sprostowania lub uzupełnienia aktu stanu cywilnego, w tym aktu zgonu, jest droga postępowania sądowego. Aby z niej skorzystać, należy złożyć wniosek do sądu, którego właściwość - w braku przepisu szczególnego - określona jest w art. 508 kodeksu postępowania cywilnego (sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy). Wniosek winien być należycie opłacony - przewidziana jest opłata stała w kwocie 30 zł płatna znakami opłaty sądowej lub w kasie właściwego sądu. Jako że postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, sąd zakończy sprawę wydając postanowienie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?