Wzruszenie prawomocnego nakazu

Pytanie:

"Czy istnieje możliwość wzruszenia prawomocnego nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności, przy założeniu, że dłużnik dysponuje fakturą korygującą fakturę, z której wierzyciel wywodził swe roszczenia? "

Odpowiedź prawnika: Wzruszenie prawomocnego nakazu

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, w przypadku postępowania nakazowego sąd wydaje nakaz zapłaty, w którym orzeka, że pozwany w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu ma zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami postępowania albo wnieść w tym terminie zarzuty. Zarzuty to twierdzenia pozwanego mające na celu obronę przed powództwem. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku. Jeśli więc niewniesienie zarzutów w terminie było skutkiem niedbalstwa (tzn. gdy miał Pan możliwości wniesienia zarzutów i dysponował faktura korygującą), nie ma możliwości wzruszenia takiego wyroku. Możliwość taka istnieje tylko w przypadku późniejszego wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu na podstawie skargi o wznowienia postępowania cywilnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika