Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jak rozumiemy chodzi o alimenty zasądzone wyrokiem sądu rozwodowego. Możemy mieć tu do czynienia z dwojaką sytuacją, tj. gdy toczy się już postępowania egzekucyjne albo, gdy wierzyciel nie złożył jeszcze wniosku o wszczęcie egzekucji.
Zgodnie z art. 730 § 2 zd. 2 kpc po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił. Zabezpieczenie może być więc udzielone tylko wobec alimentów jeszcze niewymagalnych, czyli należnych w przyszłości, za następne miesiące.
Z opisu sytuacji wynika jednak, że była małżonka zalega również z zapłatą już wymagalnych alimentów. W takiej sytuacji zasadne jest wniesienie wniosku do komornika i egzekwowanie alimentów. Wierzyciel alimentacyjny nie musi wskazywać sposobu egzekucji, ale może to zrobić. Może wskazać, by komornik przeprowadził egzekucję z nieruchomości. W jej toku sąd wieczystoksięgowy na wniosek komornika wpisuje do księgi wieczystej zajęcie nieruchomości.
Ponadto, zgodnie z art. 109 ustawy o księgach wieczystych i hipotece wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, np. wyrokiem rozwodowym zasądzającym alimenty zaopatrzonym klauzulą wykonalności, może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Jest to tzw. hipoteka przymusowa. Jest to specyficzny rodzaj zabezpieczenia roszczenia, które zostało już stwierdzone wyrokiem.