Zabezpieczenie należności z umowy dzierżawy

Pytanie:

"Czy spółka z o.o., która dzierżawi ruchomości od spółki zagranicznej i która jednocześnie ma niezapłacone należności w tej spółce zagranicznej z tytułu sprzedaży, przewyższające znacznie zobowiązania z tytułu dzierżawy ruchomości, ma jakąkolwiek szybką możliwość zajęcia dzierżawionych ruchomości w celu zabezpieczenia swoich należności?"

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie należności z umowy dzierżawy

Dzierżawa jest prawem obligacyjnym, które jednak nie ingeruje w stosunki własnościowe. Przedmiot dzierżawy nadal pozostaje własnością jego właściciela. Zaległości właściciela przedmiotu dzierżawy w stosunku do dzierżawcy z innych tytułów nie mogą zostać samowolnie zaspokojone przez dzierżawcę poprzez przejęcie przedmiotu dzierżawy. Jednakże możliwe jest dokonanie potrącenia należności wynikających z tytułu sprzedaży z należnościami wydzierżawiającego z tytułu dzierżawy, o ile w umowie nie zawarto zastrzeżenia przeciwnego. Możliwe jest także ustanowienie zastawu na przedmiocie dzierżawy, jednak ustanowienie tego ograniczonego prawa rzeczowego wymaga zgody właściciela rzeczy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika