Zabezpieczenie należności z umowy dzierżawy
Pytanie:
"Czy spółka z o.o., która dzierżawi ruchomości od spółki zagranicznej i która jednocześnie ma niezapłacone należności w tej spółce zagranicznej z tytułu sprzedaży, przewyższające znacznie zobowiązania z tytułu dzierżawy ruchomości, ma jakąkolwiek szybką możliwość zajęcia dzierżawionych ruchomości w celu zabezpieczenia swoich należności?"
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie należności z umowy dzierżawy
Dzierżawa jest prawem obligacyjnym, które jednak nie ingeruje w stosunki własnościowe. Przedmiot dzierżawy nadal pozostaje własnością jego właściciela. Zaległości właściciela przedmiotu dzierżawy w stosunku do dzierżawcy z innych tytułów nie mogą zostać samowolnie zaspokojone przez dzierżawcę poprzez przejęcie przedmiotu dzierżawy. Jednakże możliwe jest dokonanie potrącenia należności wynikających z tytułu sprzedaży z należnościami wydzierżawiającego z tytułu dzierżawy, o ile w umowie nie zawarto zastrzeżenia przeciwnego. Możliwe jest także ustanowienie zastawu na przedmiocie dzierżawy, jednak ustanowienie tego ograniczonego prawa rzeczowego wymaga zgody właściciela rzeczy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?